ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malý a Velký Bezděz - Ralská pahorkatina

Silueta dvou nesouměrných znělcových kup je viditelná už z dálky a tvoří dominantu Máchova kraje, nebo také Českolipska. Oblast svahů Malého Bezdězu se od roku 1949 řadí mezi chráněná území a v roce 2009 byla prohlášena za národní přírodní rezervaci. Na vrcholu Velkého Bezdězu zase najdeme hrad, postavený Přemyslem Otakarem II.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malý a Velký Bezděz, Bezděz
GPS: 50.53893330, 14.71998670
Malý a Velký Bezděz - Ralská pahorkatina map

Malý a Velký Bezděz - Ralská pahorkatina - zajímavosti

Oblast Malého a Velkého Bezdězu je na seznamu Významných evropských lokalit. Žije zde totiž tesařík alpský, kterého byste na žádném jiném místě v republice nenašli, a nachází se zde pseudokrasová jeskyně, která veřejnosti není přístupná.

Velký Bezděz sahá do nadmořské výšky 603 metrů, od roku 1993 je zde přírodní rezervace a na samém vrcholu najdeme středověký hrad Bezděz, nazývaný králem hradů, patřící bezesporu mezi nejzajímavější hrady v naší republice. Dochoval se v takřka nepozměněné podobě až do dnešní doby, najdeme v něm raně gotickou hradní kapli a křížovou cestu s mnoha kapličkami. Hradní věž je 34 m vysoká a nabízí návštěvníkům kouzelný výhled především na nedaleké Máchovo jezero, Ralskou pahorkatinu, Ještěd, Lužické a Jizerské hory, ale i na Český ráj nebo Krkonoše.

Malý Bezděz se pne do výšky 577 m.n.m. a leží západně od Velkého Bezdězu. Kdysi zde bylo možné najít předsunuté opevnění hradu Bezděz, po němž se ještě dochovala torza spodních partií. V jihozápadní oblasti vrcholu najdeme dnes již opuštěný kamenolom na trachyt. Z vrcholu Malého Bezdězu se naskýtá pohled směrem od Máchova jezera až ke Kokořínsku.

 

Autor: Andrea Štyndlová