ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ralsko - Ralská pahorkatina

S nadmořskou výškou 696 metrů je Ralsko nejvyšším bodem České tabule. Jedná se o zalesněný vrch ve tvaru kužele, nacházející se v okrese Česká Lípa, který začal vznikat už ve třetihorách během činnosti mohutné žíly čedičové horniny, která pronikala vrstvami kvádrových pískovců. Eroze pak následně dala vzniknout roklím, pískovcovým blokům a skalním věžím.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ralsko, Noviny pod Ralskem
GPS: 50.67443890, 14.76597360
Ralsko - Ralská pahorkatina map

Ralsko - Ralská pahorkatina - zajímavosti

Z geomorfologického hlediska patří Ralsko do Ralské pahorkatiny a jeho vrcholové partie jsou součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Z nedaleké Mimoně vede až na vrchol turisticky značená trasa kolem Vranovských skal a výhled z vrcholu nabízí pohádkový pohled směrem na Bezděz, Říp, Trosky nebo Ještěd.

Přímo na vrcholku kopce se nachází zřícenina středověkého hradu, z nějž se do současné doby dochovala torza dvou obytných věží, zbytky obvodového zdiva paláce a jiných hradních budov. Prvním majitelem hradu se v roce 1175 pravděpodobně stal Heřman z Ralska z rodu Markvaticů a od roku 1380 se jeho majiteli stali Vartenberkové, kteří původní dřevěný hrad nahradili kamenným. Během husitských válek byl hrad dobyt a později se zde usídlili loupeživí rytíři. Přibližně od počátku 16. století, kdy hrad spadl do vlastnictví rodu Bíbrštejnů, začal pustnout.

Během let 1969 - 1990 bylo Ralsko sovětským vojenským prostorem, který byl veřejnosti nepřístupný. V současné době se jedná o turisticky velmi navštěvované a vyhledávané místo.

 

Autor: Andrea Štyndlová