ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ještěd

Na město Liberec jako by majestátně shlížel Ještěd, nejvyšší vrchol Ještědského hřbetu, pnoucí se do nadmořské výšky 1 012 m, a vytvářející tak dominantu nejen Liberci, ale severním Čechám obecně. Ještěd je zároveň jediným vrcholem v Ještědsko-kozákovském hřbetu, který převyšuje výškovou hranici tisíc metrů nad mořem. Zdejší asymetrický suk je vidět nejen z blízkého okolí, ale též z Prahy, Jizerských a Lužických hor a dokonce z Krkonoš a Orlických hor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ještěd, Liberec
GPS: 50.73261530, 14.98505080
Ještěd map

Ještěd - zajímavosti

V roce 1847 vyrostla na vrcholu občerstvovací stanice, kterou po jedenadvaceti letech nahradila kamenná chata, poblíž které byla roku 1876 vystavěna vyhlídková věž o celkové výšce 5 m, která zde však nestála dlouho a po jejím stržení na místě byla zbudována kamenná rozhledna, vysoká celkem 23 m. Měla mohutnou konstrukci a její slavnostní otevření bylo stanoveno na 13. ledna roku 1907. Jednalo se o unikátní stavbu, která zde stála až do roku 1963, kdy dne 31. ledna vyhořela.

Nová stavba na vrcholu Ještěd na sebe však nenechala dlouho čekat, a tak se už za dva roky po požáru staré rozhledny začalo se stavbou moderní budovy, radiokomunikační věže s restaurací, vysoké 98 m. Jejím projektantem byl Karel Hubáček, který byl za své dílo v roce 1969 odměněn prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů. Má tvar rotačního hyperboloidu a návštěvníkům nabízí kouzelný kruhový výhled takřka bez omezení na všechny světové strany.

V roce 1933 byla k vrcholu zřízena kabinová lanovka, dlouhá 1 183 m a překonávající výškový rozdíl 400 m, vedoucí sem z Horního Hanychova. 

Ještěd byl v roce 1998 prohlášen za kulturní památku a je velmi významným výhledovým bodem České republiky.

 

Autor: Andrea Štyndlová