ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Trosky - Jičínská pahorkatina

Trosky jsou označovány jako neovulkanický vrch, jeho výška je 514 m.n.m. a nachází se v malebném území Českého ráje, nedaleko Jičína. Kopec a především zřícenina hradu, která na něm stojí, se již bezesporu staly symbolem tohoto malebného koutu České republiky a vrchní partie kopce jsou dokonce chráněným územím.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Trosky, Troskovice
GPS: 50.51640080, 15.23056190
Trosky - Jičínská pahorkatina map

Trosky - Jičínská pahorkatina - zajímavosti

Z geomorfologického hlediska se Trosky řadí do Jičínské pahorkatiny a přístup na vrchol je turisticky dobře značen. Snadný přístup je také autem, se kterým je možné přijet až na parkoviště, nacházející se pod hradem.

Hrad Trosky je tvořen dvěma věžemi, Babou, vysokou 47 m, a Pannou o výšce 57 m. Na první z nich se v roce 1999 začala budovat vyhlídka, ze které je pěkný výhled směrem na Prahu, Turnov, Český ráj, ale i Krkonoše nebo Lužické hory.

Stavba hradu byla započata na konci 14. století a skvěle se přizpůsobila zdejšímu terénu: na dvou čedičových hranolech byly vystavěny věže a vnitřní hrad byl založen mezi nimi. Severní část chránilo předhradí a z jihu tvořil přirozenou ochranu hradu prudký sráz.

Zakladatelem hradu byl Čeněk z Vartenberka a po něm ho vlastnil Václav IV. Během husitských válek byly Trosky obléhány, ovšem dobýt se je tehdy nikomu nepodařilo. Královská vojska hrad dobyla až v roce 1469 a později, za třicetileté války, už hrad začínal pustnout. V současné době nemáme žádný pramen či rytinu, která by znázorňovala původní vzhled hradu. Jediný dobový obraz hradu Trosky se údajně stal kořistí švédských vojsk.

 

Autor: Andrea Štyndlová