ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Příčný vrch

Přibližně 4 km od Zlatých hor, dřívějšího hornického města, se nachází Příčný vrch, nejvyšší vrchol Zlatohorské vrchoviny s nadmořskou výškou 974 m. O jeho hornické minulosti nemůže být pochyb už jen díky starým důlním dílům, areálu rudných dolů při východním svahu poblíž silnice do města Bruntál.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Příčný vrch, Zlaté Hory
GPS: 50.21952420, 17.38363420
Příčný vrch map

Příčný vrch - zajímavosti

V zimě jsou svahy na Příčném vrchu využívány lyžaři, mimo zimní období pak coby pastva skotu. Na zámeckém vrchu nebo také severním výběžku, se dodnes zachovala zřícenina středověkého hradu Edelštejn, který byste našli přibližně 17 km směrem na východ od města Jeseník. Uvnitř tohoto vrcholu se prý nachází něco kolem 150 km šachet a důlních chodeb. Při odbočce ze silnice vedoucí ze Zlatých hor do Vrbna pod Pradědem se nachází poutní kostel Panny Marie Pomocné, který před nedávnem prošel rekonstrukcí, a který leží u severovýchodního svahu Příčného vrchu. Mezi další zajímavá místa v okolí Příčného vrchu patří zřícenina hradu Leuchtenštejna, rozhledna na Zlatém chlumu nebo Rejvíz, který je nejvýše položenou osadou ve Slezsku.

Vrcholové partie Příčného vrchu turistické značky spíše míjí. Jejich trasy vedou přes severovýchodní a severní svah vrcholu, směrem od Zlatých hor, začátku i konce 17 km dlouhého vyznačeného okruhu, který vás povede podél starých důlních děl, využívaných pro těžbu měděných a dalších rud i zlata. Nejblíže vrcholu se dostanete, vydáte-li se po modře značené turistické trase, která vede také kolem Zámeckého vrchu, hradu Edelštejna a kostela Panny Marie Pomocné.

 

Autor: Andrea Štyndlová