ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lysá hora

Vrcholek nejvyšší hory Beskyd, Lysé hory, ční do výšky 1 323 m.n.m. a rozhodně ne nadarmo se jí přezdívá královna všech slezských hor. V rámci Moravskoslezských Beskyd se totiž jedná o nejvýše položený vrchol. Její název souvisí s nezalesněnou, tedy lysou, špicí hory, na níž je umístěna charakteristická stavba telekomunikačního vysílače, meteorologická stanice a několik horských chat.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lysá hora, Krásná
GPS: 49.54620250, 18.44757110
Lysá hora map

Lysá hora - zajímavosti

Lysá hora je obklopena obcemi Staré Hamry, Ostravice, Malenovice a Krásná. Poprvé se o tomto místě zmiňuje stará listina z roku 1261, která o něm hovoří coby o "Lissa huera". Na významu však začala nabírat až v souvislosti s rozmachem turistiky během 19. století a později díky nejstaršímu turistickému výšlapu v Evropě, tzv. Bezručovu výplazu, táhnoucímu se z Ostravice právě na Lysou horu.

Výhled z vrcholu Lysé hory uchvátí a odmění každého, kdo se rozhodne náročný výšlap podstoupit, pohledem na Beskydy, Jeseníky, Nízké a Vysoké Tatry či Velkou Fatru. Na Lysé hoře se křižuje celá řada turistických tras a přímo na vrchol vede hned několik značených cest nejrůznějších náročností, přičemž nejvyužívanější je trasa vedoucí z Ostravice, dlouhá přibližně 8,5 km. Přímo na vrchu je umístěn areál Ski Lysá hora, odkud vedou běžecké tratě i sjezdovky.

V blízkosti Lysé hory se nachází přírodní rezervace Malenovický kotel, Mazák, Vodopády Satiny nebo Ondrášovy díry s pseudo-krasovými jeskyněmi.