ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malá Prašivá - Beskydy

Malá Prašivá, tak zní název jednoho z Beskydských vrcholů. Dosahuje výšky 706 m.n.m. a pravdou je, že jeho název nezní zrovna poeticky. Pojmenování "Prašivá" má kořeny v předkřesťanské době, kdy se do lesů tohoto vrcholu odváželi lidé, jež postihla prašivina.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malá Prašivá, Vyšní Lhoty
GPS: 49.63636140, 18.48429190
Malá Prašivá - Beskydy map

Malá Prašivá - Beskydy - zajímavosti

Vrchol se vypíná v severní oblasti CHKO Beskydy a najdeme na něm kostel sv. Antonína Paduánského ze 17. století a Chatu Prašivá. Leží pod vrcholem Prašivá a jedná se o významné poutní místo v Moravskoslezských Beskydech. Na svazích Malé Prašivé pramení potok Lučina.

Podle pověsti se každá dívka, která se 13. června (na den sv. Antonína) bosá vydá až k samotnému kostelu na Malé Prašivé, do roka provdá.

Legenda o stavbě kostela na Malé Prašivé

Roku 1640 pořádal hrabě Jiří Oppersdorf v lesích na Malé Prašivé hon. Mezi stromy spatřil jelena a ihned se za ním vydal. Ten ho ovšem zavedl hluboko do lesů načež byl hrabětem postřelen. Rána ho ale neusmrtila, a tak jelen ihned zaútočil na hraběte, který se schoval za kmen stromu. Jelen strom svými parohy propíchnul a uvěznil tak nejen hraběte, ale samozřejmě i sebe. Hrabě byl nalezen až po třech dnech utrpení a hladu a za to, že zde nepřišel o život, a že se nakonec zachránil, nechal na vrchu Malé Prašivé postavit kostel.

Cesta na Malou Prašivou

Malá Prašivá se nachází v blízkosti obce Vyšní Lhoty, odkud vede asfaltka, dlouhá asi 4 km, takže se cesta hodí jak pro pěší, tak i pro cyklisty nebo rodiny s kočárkem.

Z obce Pražmo vede na vrchol modrá turistická značka a cesta je dlouhá asi 6 km. Vyjít sem můžete třeba také z Raškovic.

Po výstupu na vrchol se vám naskytnou krásné výhledy po okolí.

Stavby na vrcholu Malá Prašivá

  • Kostel sv. Antonína Paduánského - dřevěný kostel vystavěný v roce 1640. Dodnes se k tomuto významnému poutnímu místu konají poutě.
  • Chata Prašivá - s její výstavbou bylo započato 11. dubna 1921 a oficiální otevření se konalo 2. října 1921. Od revoluce je chata Klubu českých turistů Frýdek-Místek.

 

Autor: Andrea Štyndlová