ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Skalka

Skalka je nejvyšším vrcholem masivu zvaný Ondřejník. Leží v jeho jižní části nad Kunčicemi nad Ondřejníkem a sahá do výšky 964 m.n.m. Přímo uprostřed masivu se nachází vrchol Ondřejník, druhý nejvyšší vrchol masivu, s výškou 889 m.n.m.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Skalka, Trojanovice
GPS: 49.60691580, 18.24131330
Skalka map

Skalka - zajímavosti

Společně s Ondřejníkem a Solárkou je vrchol Skalka turisty velmi často vyhledávaným místem. Na Solárce je navíc turistická chata a kaple sv. Antonína.

Na východním svahu Skalky funguje lyžařský vlek a pod vrcholem je pak svah využívaný pro paragliding. Na samotném vrcholu ční asi 2 metry vysoké balvany a jižní úbočí, v místech přechodu ze svahu na skaliska, pokrývá několik skalek vysokých pár metrů.

Skalka podle pověsti sloužila zbojníku Ondrášovi jako úkryt.

Občerstvení je možné v chatě na Solárce, která je nedaleko. Přímo na Skalce žádná restaurace ani turistická chata není.

Cesta na Skalku

Pokud na Skalku vyrazíte ze Solárky, připravte se na cestu dlouhou asi 3,5 km, která je značená modrou turistickou značkou.

Jedete-li vlakem, je ideální vystoupit ve Frýdlantu nad Ostravicí, odkud se také můžete dát po modře značené cestě přes Solárku až na Skalku. Modrá značka vás sem dovede také z Kunčic pod Ondřejníkem.

Dalším tipem na výlet na Skalku je cesta z Čeladné, značená žlutě až k rozcestí Opálená a odtud pak po zelené značce.

Na Skalku nevede žádná značená cyklostezka, ale po zpevněných lesních cestách je možné na vrchol podniknout samozřejmě i cyklovýlet.

Vyrazíte-li autem, jednou z možností je zaparkovat ho u chaty na Solárce a na Skalku pak ujít cca 3,5 km pěšky.

 

Autor: Andra Štyndlová