ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kněhyně - Beskydy

Jedna z našich "tisícovek", třetí nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd a zároveň mohutný masiv ležící směrem na jihovýchod od Trojanovic, nese jméno Kněhyně. Její název byl odvozen od staroslovanského výrazu, znamenajícího sídlo kněžek, tedy pohanských obřadnic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kněhyně, Čeladná
GPS: 49.49594500, 18.31398530
Kněhyně - Beskydy map

Kněhyně - Beskydy - zajímavosti

Nadmořská výška tohoto vrcholu je 1257 m a jeho nejvyšší partie mají charakter asi 150 m dlouhé plošiny s vyvýšenými okraji. Ještě před pár lety byl výstup na vrcholek této hory umožněn, ale v současné době je sem turistům vstup zapovězen. Vrchol hory je totiž součástí NPR Kněhyně - Čertův mlýn, který chrání smrčiny, rostoucí právě na vrcholu Kněhyně, a které mají pralesovitý charakter. Právě zde se také vyskytuje slepý střevlíček, vzácný druh ptáka. Společně s ním je možné zde narazit také na jeřábka lesního, datlíka tříprstého nebo krkavce velkého.

Na samotném vrcholu hory je umístěn litinový novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista. Stojí na kamenném podstavci a v roce 1860 ho zde nechal vztyčit kardinál Friedrich Egon lantkrabě z Fűrstenberku, který byl velkým patronem tohoto kraje.

V okolí Kněhyně stojí za návštěvu pomník Partyzánské brigády Jana Žižky, která zde probíhala v roce 1944, a na kterou upomíná torzo bunkru poblíž pomníku.
Asi půl kilometru od sedla se nachází studánka, poblíž které najdeme pomníček partyzánky Růženy Valentové.
Přibližně 750 m pod vrcholem Kněhyně je možné na jejím jihovýchodním svahu možné spatřit vchod do PP Kněhyňské jeskyně, které jsou však veřejnosti uzavřeny kvůli bezpečnosti turistů a klidu netopýrů. Zdejší rozlehlý jeskynní systém má vertikální charakter a jeho chodby mají celkovou délku 280 metrů.

 

Autor: Andrea Štyndlová