ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeřáb - Hanušovická vrchovina

Jediný vrchol Hanušovické vrchoviny, který dosahuje nadmořské výšky nad tisíc metrů se nazývá Jeřáb a má charakter táhlého kopce, zalesněného převážně smrky. V jeho okolí se vyskytují vyšší a známější vrcholy, a snad proto je Jeřáb tak trochu opomíjený. Se svou nadmořskou výškou 1003 m se stal nejnižší "tisícovkou" v České republice.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jeřáb, Červená Voda
GPS: 50.05675780, 16.81287190
Jeřáb - Hanušovická vrchovina map

Jeřáb - Hanušovická vrchovina - zajímavosti

Geograficky Hanušovickou vrchovinu obklopují Rychlebské hory, Orlické hory, Králický Sněžník a Hrubý i Nízký Jeseník. Její nejvyšší vrchol leží v Jeřábské hornatině a Branenské vrchovině, která jediná dosahuje v rámci Hanušovické vrchoviny nadmořské výšky nad 800 m.

Výhled z vrcholu Jeřáb je na mnoha místech díky smrkovému porostu částečně omezen, nicméně najdou se místa, odkud lze spatřit například Králický Sněžník nebo město Šumperk. Jedna z turistických značek, po kterých se lze k vrcholu dostat, vede ze severní strany úbočí a na její trase je možné poznat další zajímavá místa, přičemž jedním z nich je Mariánský kopec, dalším pak Rudolfův pramen, Králíky nebo poutní kaple sv. Trojice. O trochu klidnější a méně frekventovanější trasa pak vede z jihu Jeřábu. Čeká zde na vás romantická kopcovitá krajina s kouzelnými výhledy do okolí. Neméně romantičtější cesta na Jeřáb vede z Moravského Karlova, odkud směřuje stará asfaltka, resp. lesní cesta, klikatící se mezi lesním porostem.

Pro ty, kteří by v okolí Jeřábu chtěli prozkoumat ještě další vrcholy, mohou se vydat například na Kamenec, Křížovou horu, Bradlo, Háj nebo Čečel. Žádný z nich ovšem v rámci Hanušovické vrchoviny nedosahuje nadmořské výšky nad tisíc metrů.

 

Autor: Andrea Štyndlová