ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Králický Sněžník

Králický Sněžník se v rámci České republiky řadí mezi tři nejvyšší pohoří a vrchol, který získal stejný název, je se svou nadmořskou výškou 1422 m jeho nejvyšší horou. Celý masiv se nachází na třech územních celcích: Čechy, Morava a Kladsko, přičemž toto rozmezí je dnes označeno kamenným mezníkem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Králický Sněžník, Stronie Śląskie
GPS: 50.20747890, 16.84753330
Králický Sněžník map

Králický Sněžník - zajímavosti

Ze spíše plochého vršku hory vybíhá pět rozsoch nebo též hřbetů. V okolí Králického Sněžníku se nachází další pohoří, například Hanušovická vrchovina, Jeseníky, Rychlebské hory a Orlické hory. Geologickou zajímavostí Králického Sněžníku je hustá říční síť, tvořená potoky s velkým spádem i vodopády. V pohoří pramení řeka Morava, která odtud teče přes obec Dolní Morava a je v rámci Králického Sněžníku nejdelší řekou. Rozvodí hornatiny se z české strany vlévá do Labe a především do Dunaje, na polské straně se zase řeky vlévají do Odry.

Celé pohoří je v drtivé většině porostlé smrkovými lesy, z části také buky a jedlemi. Masiv je územně svou většinou součástí Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, který je se svou rozlohou 1740 ha řazen mezi nejrozlehlejší v České republice, a který vznikl především za účelem ochrany alpínské hole, kde se vyskytují významné rostlinné i živočišné druhy, krasové útvary a vzácní živočichové i rostliny.

Temeno vrcholu Králického Sněžníku díky plochému charakteru a nezalesněnosti skýtá krásné výhledy do okolí. Zcela přirozeně působící hromada kamení, umístěná přímo na vrcholu hory, je zbytek kamenné rozhledny, která zde stála mezi lety 1899 až 1973, kdy ji odstřelili polští ženisté. Jen pár metrů odtud je umístěna cedule s upozorněním na státní hranici, která tudy prochází, a přechod, který je o víkendech otevřen turistům.

 

Autor: Andrea Štyndlová