ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lovoš - České středohoří

Čedičovou dominantou Lovosic a okolí je bezesporu vrch Lovoš s nadmořskou výškou 570 metrů. Město Lovosice se z jeho vrcholku rozprostírá jako na dlani, ovšem samotný vrchol je utvářen dvěma kužely. Obvykle se setkáváme s názvy Malý a Velký Lovoš, popřípadě Lovoš a Kibička, coby označení pro Malý Lovoš. Oba kužely jsou součástí národní přírodní rezervace, ale jistý rozdíl mezi oběma vrchy přece jen panuje. V případě Kybičky se totiž nejedná o čedičový, ale znělcový vrch.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lovoš, Velemín
GPS: 50.52799330, 14.01857360
Lovoš - České středohoří map

Lovoš - České středohoří - zajímavosti

Jedna z turistických tras na Lovoš vede z nedalekých Lovosic, přičemž tato cesta není výrazně náročná, nicméně v určitých úsecích je hodně strmá. Další trasa na Lovoš vede z obce Opárno, Košťálov a další. Coby odměna za výstup až na samotný vrchol je bezesporu kouzelný kruhový výhled nejen na Lovosice, ale i České středohoří, Labskou nížinu i vzdálenější hory.

Od roku 1892 stála na vrcholu Lovoše menší kamenná stavba s plochou střechou. Ta sloužila turistům jako rozhledna a stávala zde do roku 1918, kdy byla značně poničena vandaly. Během druhé světové války byla budova stavebně upravena na pozorovatelnu a roku 1924 Jan Nepomuk Schwarzenberg inicioval stavbu nové chaty s vyhlídkovou plošinou, vystavěné nedaleko kamenné stavby. Chata se na Lovoši nachází dodnes a slouží jako ubytovna a restaurace.

 

Autor: Andrea Štyndlová