ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Říp - Dolnooharská tabule

Pár kilometrů na jih od Roudnice nad Labem se tyčí památná hora a symbol české národní historie, hora Říp. Pověst o praotci Čechovi a prvních Slovanech, kteří se usadili právě zde, zná snad každý Čech a každý pravověrec by měl právě toto místo alespoň jednou navštívit.

Říp - Dolnooharská tabule Říp - Dolnooharská tabule

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Říp, Mnetěš
GPS: 50.38652420, 14.28939890
Říp - Dolnooharská tabule map

Říp - Dolnooharská tabule - zajímavosti

Nadmořská výška této čedičové hory je 456 metrů a v okolí je spatřitelná už z velké dálky. Významným místem je také proto, že se zde nachází jedna z nejznámějších románských rotund u nás, rotunda sv. Jiří, vystavěná roku 1126 knížetem Soběslavem I. na památku vítězné bitvy u Chlumce. Již předtím zde ale stával menší kostelík, který byl právě tímto panovníkem rozšířen a opraven. Rotunda byla už v minulosti vyhledávaným poutním místem a v současné době se na vrchol hory Říp vydává celá řada pochodů, procesů a průvodů.

Stolová hora Říp má typický tvar připomínající zvon a vrcholová část je elipsovitá. V období třetihor byl tento vrchol vulkánem přibližně o 1 km vyšším než současná hora. Nižší výška hory byla způsobena postupným zvětráváním a pohyby silných suťových vrstev.

Hora Říp není výškově nijak významná, nicméně historicky je jedním z nejvýznamnějších míst. Z vrcholku je výhled na celou třetinu Čech a hora samotná je vidět už z dálky, protože výrazně vystupuje z nízkého panorama Polabské nížiny.  Právě z hory Říp pochází jeden z kamenů, použitých ke stavbě Národního divadla.

 

Autor: Andrea Štyndlová