ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Milešovka

Hromová hora nebo Královna Českého Středohoří - právě tyto a další přezdívky si vysloužila Milešovka, vrchol o celkové nadmořské výšce 836 m, který byl v 18. století považován za nejvyšší horu zemí českých. Do nadmořské výšky Sněžky má sice Milešovka dosti daleko, nicméně i ona je horou velmi specifickou a krásnou, třeba už jen svým vzezřením!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Milešovka, Velemín
GPS: 50.55273920, 13.93151220
Milešovka map

Milešovka - zajímavosti

Milešovka je údajně největrnějším místem v celé České republice s průměrnými osmi bezvětrnými dny v roce. Až třicetkrát za rok je na Milešovce bouřka a právě díky vysokému výskytu bouřkového počasí se tomuto vrcholu říká Hromová hora, jak už bylo zmíněno.

V roce 1953 byla na Milešovka vyhlášena Národní přírodní rezervací a odnepaměti je skvělým rozhledovým místem, a to především díky meteorologické stanici, odkud je krásný panoramatický výhled. Pokud vám počasí bude nakloněno, uvidíte nejen krásu Českého Středohoří jako na dlani, ale také Krkonoše, Prahu, Šumavu nebo Krušné hory.

První rozhledna zde vyrostla během padesátých let 19. století, byla kamenná, ale neměla bohužel moc dlouhého trvání. Od počátku 20. století se na Milešovce začala stavět meteorologická observatoř  s věží vysokou 19 metrů, která byla dokončena v roce 1904. Věž se zpřístupnila turistům coby rozhledna a ti ji mohli využívat až do doby po druhé světové válce, kdy byla uzavřena. Znovuotevření vyhlídkové věže se konalo až v roce 1998.

Výšlap na Milešovku lze zahájit například z obce Bílka či Milešov nebo z Bílého Újezda. Turisté, volící raději lehčí výšlapy, mohou využít trasu ze západní a severní strany hory, které leží v o něco vyšší nadmořské výšce. Směrem k vrcholu je Milešovka zalesněna hustým listnatým lesem, který bohužel znemožňuje výhledy během výstupu na horu. Nezoufejte však, odměněni budete až na samém vršku Milešovky!

 

Autor: Andrea Štyndlová