ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velká Javořina

Bílé Karpaty zaujímají nejzápadnější úsek v karpatském horském systému, konkrétněji pak u hranic České republiky a Slovenska, jsou rozděleny na několik vnitřních území a jejich nejvyšším vrcholem, s nadmořskou výškou 970 m, je Velká Javořina.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velká Javořina, Lubina
GPS: 48.85792500, 17.67534750
Velká Javořina map

Velká Javořina - zajímavosti

Díky poloze na pomezí dvou států, České a Slovenské republiky, bývá právě tento vrchol velmi často místem, kde se koná setkání Čechů a Slováků, a to již od 19. století. Roku 1990 byl na Velké Javořině odhalen památník vzájemnosti, čehož se zhostily vlády obou států. Během léta se právě od této významné události na vrcholu pořádají folklorní slavnosti a na poslední neděli v měsíci červenci jsou vždy stanoveny Slavnosti bratrství Slováků a Čechů.

Významným bodem poblíž vrcholu je Holubyho chata, vystavěná roku 1924, pojmenovaná po evangelickém faráři a botanikovi Josefu Ĺudovítovi Holubym a sloužící především lyžařům.

Dominantou vrcholu Velká Javořina je 135 m vysoký vysílač. V roce 2008 zde byl vyhlášen prales a území je také Národní přírodní rezervací. Díky vyhlášce, související s pralesem, je v současné době zakázáno konat jakékoli zásahy do lesních porostů, z nichž převažuje především, buk, jasan a javor.

Turistických cest na Velkou Javořinu vede několik, přičemž nejkratší vede z Květné, malé pohraniční vesnice. Zajímavá je také Javořinská naučná stezka se čtrnácti informačními panely, dlouhá 23 km.

V okolí Velké Javořiny se vyskytují ještě další vrcholy, které stojí za výšlap, například Velký Lopeník, Chmelová nebo Bradlová.

 

Autor: Andrea Štyndlová