ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malý Javorník

Malý Javorník je nejvyšším bodem v české části Javorníků a se svými 1 021 metry n.m. je také jedinou "tisícovkou" v české oblasti tohoto pohoří. O české oblasti zde hovoříme samozřejmě proto, že Javorníky se rozkládají i na Slovensku, kde nejvyšší vrchol celého pohoří, Velký Javorník, měří 1 071 m.n.m, přičemž ostatní "tisícovky" Javorníků se nachází (kromě českého Malého Javorníku) všechny na slovenské straně. Co se týče českého Malého Javorníku, v některých případech je možné setkat se i s jednoduchým názvem Javorník.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malý Javorník, Svätý Jur
GPS: 49.30631940, 18.30313420
Malý Javorník map

Malý Javorník - zajímavosti

V obou případech se však jedná o jeden a ten samý vrchol kupovitého tvaru zasazeného v Javornickém hřebenu, jen pár kilometru od hranic se Slovenskem. Výšlap na Malý Javorník je turisty velmi často podnikán z Velkých Karlovic, vzdálených odtud asi 7 km, nebo z Kohútky či Kasárne. Vrcholem prochází 25 km dlouhá naučná stezka Javorníky - Družba.

Jak během výšlapu na vrchol, tak i z vrcholu samotného, který je v současné době odlesněný, jsou pěkné výhledy do okolí. Na jižním svahu Malého Javorníku se dnes nachází přírodní rezervace Adamkov a přímo na vrcholu je přístřešek.

V okolí Malého Javorníku rozhodně stojí za zmínku a návštěvu valašská obec Velké Karlovice, založená v roce 1714, kde se dodnes zachovala celá řada roubených staveb. Krásné výhledy vás čekají v rekreační oblasti Kohútka - Portáš, jakési křižovatce turistických tras. Zajímavý je také slovenský vrchol Stratenec, kde dnes stojí památník, upomínající na boje ze závěru druhé světové války.

 

Autor: Andrea Štyndlová