ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pustevny - Beskydy

Místo mezi dvěma horami se nazývá horské sedlo. Jeho dvě protější strany vždy stoupají k vrcholům hor a další dvě klesají do údolí. Právě jedno takové sedlo najdete v Moravskoslezských Beskydech pod vrcholem Radhošť a nese jméno Pustevny. Leží v nadmořské výšce 1018 m a stojí za návštěvu v létě i v zimě. Z obce Trojanovice vás sem ve všech ročních obdobích vyveze dvousedačková lanovka a nabídne vám přitom krásný pohled na krajinu z ptačí perspektivy. Dostat se sem ale můžete také autobusem nebo vlastním autem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pustevny, Prostřední Bečva
GPS: 49.48849170, 18.26503720
Pustevny - Beskydy map

Pustevny - Beskydy - zajímavosti

Horské sídlo Pustevny je pojmenováno po poustevnících, kteří zde kdysi žili. Poslední z nich zemřel v roce 1874. Od té doby jsou Pustevny významným turistickým střediskem a jedním z nejkrásnějších míst v Beskydech. Svůj podíl na tom má jistě slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič, který zde postavil několik staveb. Tuto zakázku na výstavbu souboru lidových ubytoven mu zadali v roce 1898 členové turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Jurkovič se ve svých návrzích snažil budit dojem slovanské lidové architektury. Vznikly tak dřevěné srubové stavby v secesním slohu, zvané Maměnka a Libušín, jež jsou společně zapsány jako národní kulturní památky. Jejich exteriér i interiér je bohatě zdoben stylizovaným dekorem. Už dvakrát jim v historii hrozil zánik, naštěstí se ale zachovaly dodnes. Jurkovič tu zhotovil také dřevěnou zvoničku, která je bohatě zdobena. Dnešní barevné ornamenty ale nepocházejí přímo z rukou Dušana Jurkoviče, ale pozdějších brněnských restaurátorů. Původní barevná výzdoba se totiž nedochovala a tak musela být zvonička zrestaurována podle plánů uložených v archívech.

Z Pusteven se po hřebeni směrem na západ dostanete pohodlně až na vrchol Radhoště. Chodníček vede i kolem známé sochy pohanského boha Radegasta. Můžete se sem vydat pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách.
V zimě jsou Pustevny vyhledávaným lyžařským střediskem. Jejich součástí je stejnojmenný ski areál s 11 vleky a 9 sjezdovkami.
 

Pro návštěvu Pusteven neexistuje ideální období, protože každé tu má své kouzlo. Ať se na zdejších stráních zelenají trávníky, kvetou horské byliny, barví listí do žluta či leží bílá sněhová přikrývka, vždy se vám tu bude líbit.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová