ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Radegast - Beskydy

Hora s názvem Radegast je jedním z nejznámějších vrcholů v Moravskoslezských Beskydech. Najdeme ji asi 2,5 km ve směru na jihovýchod od Radhoště a přibližně kilometr jihozápadním směrem od Pusteven.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Radegast, Prostřední Bečva
GPS: 49.48222220, 18.25416670
Radegast - Beskydy map

Radegast - Beskydy - zajímavosti

Radegast je známý po celé České republice jednak díky označení piva a pak také díky stejnojmenné soše slovanského boha hojnosti a slunce - Radegasta, která stojí pod vrcholem hory, je vysoká asi 3 metry a jejímž autorem je Albín Polášek. Byla vytvořena v roce 1931 a vtiskla také název tomuto vrcholu, jež pokrývají převážně smrkové lesy.

Vrcholy Radegast

Hřeben mezi Radhoštěm a Pustevnami zahrnuje celkem tři tisícovky. Jedná se o:

Radegast - s nadmořskou výškou 1 106 m.n.m., je ze všech tří nejvyšší a nejvýchodněji položený. Hned pod jeho vrcholem se nachází známá socha boha Radegasta.
Radegast - Z vrchol 1 - s nadmořskou výškou 1 103 m.n.m., je plochý a položený směrem na západ od Radegasta. Především směrem na jih a na sever se vám z vrcholu otevřou krásné výhledy. Vrchol byl totiž částečně odlesněn kvůli dvěma lyžařským vlekům, které zde fungují.
Radegast - Z vrchol 2 - s nadmořskou výškou 1 099 m.n.m., je velmi plochý, s jižní částí pokrytou loukami.

Cesta na Radegast

Ke všem třem vrcholům se můžete dostat po cestě značené modrou turistickou značkou, která spojuje Pustevny a Radhošť.

Ze Skalíkovy louky můžete na Radegast vystoupat po žlutě značené stezce. Využít můžete také zeleně značenou cestu z Trojanovic do Dolní Bečvy, která vás na Radegast také zavede.

 

Autor: Andrea Štyndlová