ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Soláň - Beskydy

Ve vzdálenosti asi 10 km ve směru na jihovýchod od Rožnova pod Radhoštěm najdeme Soláň, vrch sahající do výšky 861 m.n.m. a rozprostírající se v Hostýnsko-vsetínské hornatině.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Soláň, Hutisko-Solanec
GPS: 49.39147000, 18.24762000
Soláň - Beskydy map

Soláň - Beskydy - zajímavosti

Vrch umělců

Vrcholu Soláň se často přezdívá právě vrch umělců. Přímo pod samotným vrcholem se totiž nachází Čerťácká hospoda, kde se často scházeli hudební skladatelé, malíři, spisovatelé a další umělci. Jmenujme například Jana Drdu, Jiřího Mahena nebo Františka Podešvu.

Krajina a oblast kolem Soláně také několikrát posloužila coby kulisy pro natáčení filmů, například Advent, Děvče z Beskyd nebo Zítra se bude tančit všude.

Přímo na vrcholu stojí už od roku 2006 malá zvonička. Je odtud kouzelný výhled po okolí!

Pod vrcholem Soláně dodnes najdeme dům, vybudovaný v druhé polovině 20. století Aloisem Schneiderkou. V současné době je zde umístěna expozice Valašského ateliéru u Hofmanů, galerie, penzion a památník Karla Hofmana, který zde nějakou dobu pobýval.

Ski areál Soláň

Na severním svahu Soláně v současné době fungují lyžařské vleky. Ski areál Soláň - Vrchol, který patří k horské chatě Solánka, je položen asi 5 minut jízdy autem přímo od hotelu a je z něj působivý výhled na Lysou horu, Smrk i Radhošť. Na Vsetínsku se jedná o největší lyžařský areál.

Funguje zde celkem 7 sjezdovek a 4 vleky a lyžovat zde mohou jak začátečníci, tak zkušení lyžaři.

 

Autor: Andrea Štyndlová