ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Komařice (zámek)

Stane se, že s přivřenýma očima přehlédneme mnoho skvostů naší vlasti. Je to případ zámku Komařice (Komářice) v okrese České Budějovice. Podíl na tom, že ho lze minout, má i jeho dosti zubožený stav. Přesto je znalci řazen mezi nejvýznamnější renesanční stavby u nás.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Komařice 1, Komařice
GPS: 48.87754000, 14.54484060
Komařice (zámek) map

Komařice (zámek) - zajímavosti

Zajímavý je i jeho název, který se vyskytuje ve dvou podobách – s čárkou i bez ní. V interpunkci nemají jasno ani samotní obyvatelé, neboť se v obci objevují na omítkách domů a na popisných cedulích obě možnosti. Blízko vísky v obci Římov se nachází loretánská kaple, významné poutní místo, u něhož stojí památná lípa - vítěz soutěže Strom roku 2008. Obdivovat zde můžeme i malý útulný zámeček, dnes přebudovaný na soukromý hotel a byt majitele, jenž si splnil své celoživotní přání.

Budova zámku je dvoupatrová a dvojkřídlá, s věží ve tvaru hranolu. První zmínky o ní ještě jako o tvrzi pocházejí z roku 1346. Stávající podobu jí dali v 60. letech 16. století Jiří Kořenský z Terešova a jeho manželka Kristýna z Dráchova. Tento pár vybudoval na základech původní gotické tvrze nové okázalé sídlo. Zmiňovaní šlechtici si přinesli s sebou dva znaky a umístili je nad vstupní bránu svého domova. Jeden z nich vychází z pověsti o lakotné paní, nemající v oblibě jakoukoli štědrost k poddaným, což se záhy podepíše na jejím vzhledu. Co volbou takového znaku měla na mysli majitelka panství, těžko říci. Čas plynul a panství kosil požár za požárem. Dědici se proto v 17. století rozhodli prodat jej blízkému cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě.

Závěrem stojí za zmínku barokní sýpka, nacházející se na druhé straně silnice v dosti nepřehledné zatáčce. Takže si dejte dobrý pozor, až budete tu dnes již zašlou krásu pozorovat zvenčí.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý