ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Týn nad Vltavou (zámek)

Město, o němž historické prameny hovoří poprvé v souvislostí s rokem 1229, leží jen co by kamenem dohodil od Bechyně a asi 12 km jihovýchodně od Písku, a jmenuje se Týn nad Vltavou. Už v 10. století je zde doloženo osídlení městského typu a od té doby celou oblast vlastnili pražští biskupové. Od poloviny 13. století stál v Týně nad Vltavou hrad.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Míru 1, Týn nad Vltavou
GPS: 49.22373390, 14.42104670
Týn nad Vltavou (zámek) map

Týn nad Vltavou (zámek) - zajímavosti

O rozkvět zdejšího panství se zasloužili především Čibeličtí ze Soutic, kteří v Týně nad Vltavou sídlili v polovině 15. století. Po skončení stavovského povstání v roce 1621 zdejší panství opět vlastnilo pražské arcibiskupství, a to až do poloviny 19. století. Zámek byl v Týně nad Vltavou vystavěn na konci 17. století.

Zámek byl tedy původně arcibiskupský a vystavěný v raně barokním duchu. Byl vystavěn přímo na náměstí v Týně nad Vltavou roku 1699 stavitelem d´Alfierim, a to na místě, kde dříve stálo několik měšťanských domů. Současná podoba stavby nemá přímo zámecký honosný charakter. Na první pohled připomíná spíše městský úřad nebo budovu školy.

Zámek v Týně nad Vltavou je jednoduchou stavbou o dvou patrech a obdélníkovém půdorysu. Portál v průčelí dekorují pilastry a nad vchodem pak špaleta. Původně zde měl rezidenci pražský arcibiskup a po většinu své historie byl využíván jako správní centrum panství s kancelářemi arcibiskupských úředníků.

V současné době je budova využívána jako Městské muzeum, kde najdeme expozici keramiky, loutkářství, loďařství a vorařství. Vždy v září na Dny evropského dědictví zde bývá vystaven tzv. Vltavotýnský zlatý poklad, tedy mince, dva pásy a dva kalichy, které se podařilo ukrýt za třicetileté války až do roku 1970 v domě U Modré hvězdy na náměstí Míru.

 

Autor: Andrea Štyndlová