ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Červená Lhota

Jeden z našich nejpohádkovějších zámků leží v jižních Čechách, je obklopen vodou a s břehem ho spojuje pouze kamenný most. O jeho romantičnosti hovoří i samotná poloha zámku, mimo hlavní silnice, poblíž lesa, v takřka zapadlém koutě uprostřed rybníka, jehož hladina odráží červené zabarvení zámeckých zdí doslova do všech světových stran. Zámek v Červené Lhotě je vystavěn na skalnatém ostrově, není příliš rozlehlý, zato však mimořádně malebný.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Červená Lhota 1, Červená Lhota
GPS: 49.24656810, 14.88520330
Červená Lhota map

Červená Lhota - zajímavosti

Není proto divu, že se zámek Červená Lhota coby kulisa několikrát objevuje v pohádkách. Jednou z nejznámějších je Zlatovláska s Petrem Štěpánkem v hlavní roli, dále pak O zatoulané princezně, Princezna na hrášku nebo O kráse a štěstí. Nebyly to však pouze pohádky, co se zde natáčelo! Mezi nejznámější filmy, k jejichž natáčení byl zámek využit, patří určitě Svatby pana Voka.

Zámek lze obejít kolem dokola po březích rybníka a popást se očima na jeho exteriéru ze všech stran. Zámecký rybník nabízí také možnost plout kolem zámku na lodičce.

Poslední přestavba zámku byla dokončena po roce 1910, kdy zámek vlastnili knížata Schönburg-Hartenstein, po nichž se do dnešní doby dochoval autenticky zařízený byt v prvním patře zámku. Kromě něj mohou v zámku návštěvníci shlédnout i podkrovní pokoje a sklepení, z části zapuštěné do sklal. Přístupná je též kaple Nejsvětější Trojice na návrší zámeckého parku s dochovanými nástěnnými malbami a dřevěným stropem.

Ves Lhota byla založena v polovině 13. století a první písemná zmínka o zdejší tvrzi je spojena s rokem 1465 a jménem Petra ze Zásmuku, který ji zdědil po svém otci. V první polovině 16. století Lhotu zakoupila rodina Kábů z Rybňan, během jejíhož vlastnictví byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Projekt vypracoval italský stavitel Hons Vlach a v roce 1555 je toto místo poprvé zmiňováno jako Nová Lhota. Coby Červená Lhota byl zámek označen poprvé v roce 1602 a jeho pojmenování bylo odvozeno podle jasně červených zámeckých zdí.

Mezi další majitele zámku Červená Lhota patřil Antonio Bruccio a po něm pak Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, během jehož vlády mezi roky 1658 až 1678 byla stavba proměněna v barokní zámeček, který byl využívaný jako letohrádek.

Zámek Červená Lhota byl veřejnosti poprvé zpřístupněn v roce 1949.

 

Autor: Andrea Štyndlová