ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Stráž nad Nežárkou (zámek)

V nevelkém malebném jihočeském městě Stráž nad Nežárkou v okrese Jindřichův Hradec stojí barokní zámek. Není to ovšem pouze on, co Stráž nad Nežárkou proslavilo. V roce 1914 zdejší zámek totiž koupila slavná pěvkyně Ema Destinová, a žila zde až do své smrti roku 1930. Status města byl obci Stráž nad Nežárkou vrácen roku 2006.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Emy Destinnové 1, Stráž nad Nežárkou
GPS: 49.06878720, 14.90979140
Stráž nad Nežárkou (zámek) map

Stráž nad Nežárkou (zámek) - zajímavosti

Původně bylo ve Stráži nad Nežárkou stanové ležení pro pomezní stráž, později dřevěné hradiště, které bylo natolik velké, aby se v něm před nájezdy cizích vojsk mohli skrýt i civilní obyvatelé. Nepřátelé toto území drancovali především z jihu a v době, kdy se začaly využívat vrhače kamenů (předchůdci střelných zbraní), započalo se zde s výstavbou kamenných hradů. Král Přemysl Otakar II. si u rodu Vítkovců vyžádal ve Stráži nad Nežárkou výstavbu mohutného hradu. Vítkovci tak učinili a strážní hrad zde stával od 12. století. Následkem požáru v 17. století byl však značně poničen a Šternberky přestavěn na zámek.

Ten si v roce 1914 zakoupila Ema Destinová, která zde žila až do roku 1930, kdy zemřela. Sedm let během minulého století byl zdejší zámek v užívání wermachtu, 20 let byl využíván ČSL armádou a nakonec zde po 30 let sídlil Ústav sociální péče mentálně postižených pacientů. Ani jeden ze zmíněných uživatelů nijak významně nedbal o zámek a jeho okolí, a tak tato významná památka vypadala dosti žalostně.

Roku 2002 zámek zakoupila současná majitelka, jejíž zásluhou byl objekt zrekonstruován a de facto zachráněn a uveden do současného stavu, kdy se řadí k těm nejhezčím nejen v jižních Čechách.

Poprvé ve své historii byl zámek ve Stráži nad Nežárkou veřejnosti zpřístupněn až roku 2006, a to paní Livií Klausovou, manželkou prezidenta Václava Klause. Slavnostního okamžiku se účastnil také hejtman jihočeského kraje a na 250 významných kulturních osobností z celé Evropy.

Současná podoba v sobě nese prvky původního hradu a novodobějšího zámku. Návštěvníkům je otevřen hned v několika okruzích a krom toho se zde nachází největší a neucelenější muzeum Emy Destinové. Expozice je zaměřena na celý život pěvkyně a dny, které trávila na zdejším zámku.

 

Autor: Andrea Štyndlová