ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Třeboň (zámek)

Octnete-li se v historickém centru Třeboně, nemůžete vynechat návštěvu jednoho z největších zámeckých komplexů u nás. Nádherný renesanční zámek s více než sto místnostmi již k městu Třeboň nerozlučně patří. Dvě patra a čtyři křídla, třípatrová věž a hospodářské a správní objekty tvoří nádherně zdobený zámecký komplex. Vidět zde můžete i proslulý třeboňský archiv, který patří k nejznámějším archivům v Čechách. Sepětí zámku se dvěma významnými šlechtickými rody. Rožmberky a Schwarzenbergy, zajímavé expozice vyhlídkové trasy dělají z Třeboně jeden z nejnavštěvovanějších zámků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 115, Třeboň
GPS: 49.00863000, 14.75682080
Třeboň (zámek) map

Třeboň (zámek) - zajímavosti

Prohlídka zámku Vás určitě uspokojí

Prohlédnout si můžete rozsáhlé renesanční rožmberské komnaty i soukromá apartmá Schwarzenbergů, kasematy, psí kuchyni i konírnu. V zámecké galerii se střídají různé výstavy, stálou expozicí je Dům přírody Třeboňska, přírodu můžete obdivovat i v zámeckém parku, vybudovaném v anglickém slohu. Poblíž zámku je možno navštívit i Schwarzenberskou hrobku z 19. století. Rožmberský archiv se stal jedním z nejvýznamnějších šlechtických archivů Evropy. Zámecký park byl zničen v 17. století a musel být znovu vybudován.

Rožmberky vystřídali Schwazenbergové

První zmínky o panském sídle v Třeboni pocházejí ze 14. století, kdy na místě zámku stál nejdříve dvorec a pak malý hrádek. Třeboň si vybral za své sídlo Vok z Rožmberka a začalo přistavování a přestavba původních budov. V 16. století byl hrad definitivně přestaven na renesanční zámek a do areálu přibyl ještě pivovar a sladovna. V 17. století se sem přemístil poslední Rožmberk Petr Vok a zámek se rozšířil o další přístavby. Po Bíle hoře byl zámek zkonfiskován a ještě později se majiteli stali Schwarzenbergové, kteří se o zámek starali až do roku 1947, kdy byl zestátněn.

Vstupte do historie s Petrem Vokem

Zámkem ani městem nemusíte procházet sami. Na prohlídku můžete vyrazit se samotným Petrem Vokem a poslechnou si různé legendy nebo pověsti, které se k třeboňskému zámku vztahují. Pan Vok Vám může vyprávět třeba o dělení růží Vítkovců, kdy se stal rožmberským a krumlovským pánem a majitelem erbu s červenou pětilistou růží.

 

Autor: Helena Syslová