ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zvíkov (hrad)

Milujete přírodu, zajímáte se o historii a architekturu? Navštivte hrad Zvíkov, hrad, který se tyčí nad soutokem Vltavy a Otavy v blízkosti Písku. Hrad Zvíkov nebyl nikdy dobyt, měl výborný pevnostní systém a odolal jak husitům, tak dobyvatelům za třicetileté války. Sloužil také jako ostraha rýžování zlata na řece Otavě. Do hradu se vcházelo branou s padacím mostem nebo portálem v hradbě a hrad byl tedy průchozí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zvíkovské Podhradí 1, Zvíkovské Podhradí
GPS: 49.43899000, 14.19250030
Zvíkov (hrad) map

Zvíkov (hrad) - zajímavosti

Prohlédněte si hrad bez průvodce

Při prohlídce hradu se budete držet určené trasy. Ta Vás provede Královským palácem a Hlízovou věží, v přízemí si můžete prohlédnout archeologické nálezy. Rekonstruované sály Vám nabídnou například renesanční malby, model hradu nebo dobový nábytek. Za prohlídku stojí i kaple sv. Václava s vyřezávaným oltářem, která reprezentuje ranou českou gotiku. V místní galerii jsou umístěny sezónní výstavy. Z věže můžete pohlížet do okolní krajiny. Tuto vyhlídku si oblíbil i Mikoláš Aleš, který zde často kreslil.

Hrad stojí na hradišti z doby bronzové

Na místě, kde dnes stojí hrad Zvíkov, stálo v době bronzové hradiště. Místo pro stavbu hradu zvolili Přemyslovci – skála se skoro kolmými stěnami a úzkým přístupem byla pro založení hradu ideální. Proto se rozhodli postavit právě zde důležitý i reprezentativní královský hrad. Základy byly položeny za Přemysla Otakara I., jeho následovníci v budování hradu pokračovali. Za Václava I. již byl hrad reprezentačním sídlem králů. Karel IV. zde také pobýval rád a uložil zde i korunovační klenoty, dokud nebyl postaven Karlštejn. V 16. století byl hrad přestaven v renesančním duchu, od 17. století hrad chátral. V 19. století hrad zrekonstruovali Schwarzenbergové, později se hrad stal majetkem státu.

Jak dostal hrad jméno Zvíkov?

Zajímá Vás neobvyklé jméno hradu? Podle pověsti pochází název až z dob praotce Čecha. Praotec Čech měl prý krásnou dceru, a ta se zamilovala do mladíka, který se otci nelíbil. Praotec Čech je oba vyhnal. Šli podle Vltavy až na místo, kde se jim velice líbilo, a zde se usadili. Praotec Čech za čas zabloudil na lovu a v lese potkal dvě děti. Ty ho dovedly k rodičům a v jejich matce poznal praotec Čech svou dceru. Nechat jim postavit dřevěný srub a místo pojmenoval Zvykov podle toho, že si na tomto místě zvykali. Zvíkov prý vznikl zkomolením původního názvu.

 

Autor: Helena Syslová