ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lnáře (zámek)

Rádi si zajedete do překrásné krajiny rybníků? Čekají vás procházky, večery u vody a ráj pro rybáře. Určitě si najdete čas i na historické památky, o které není v naší zemi nouze. Zámek Lnáře je jednou ze staveb, které leží v krásné krajině rybníků, vybudovaných již za časů Karla IV.  Zámek vznikl v 17. století díky hraběti Aleši Vratislavovi z Mitrovic. Zámek vlastnilo mnoho majitelů a dá se říct, že každý se nějak snažil vylepšovat objekt a okolí. Od roku 1927 vlastnil zámek Karel Bondy. Postavil bazén, tenisový kurt, kuželník, zavedl do zámku vodovod a elektriku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lnáře 1, Lnáře
GPS: 49.45725000, 13.78703110
Lnáře (zámek) map

Lnáře (zámek) - zajímavosti

Posledním soukromým majitelem byl Karel Vaníček, kterému byl roku 1948 zabrán státem. V komunistickém období nejprve zámek chátral. V pozdějších letech se zde konaly taneční plesy, zřídila se školka a kino. Rekonstrukce začala v roce 1972 a po roce 1980  v ní pokračovala československá vláda, protože chtěla zámek využívat k reprezentaci a jako středisko pro rekreaci. Šlo o luxusní prostředí s výtahem, jídelnami, garážemi, barem, saunou, grilem, minigolfem, hřištěm na volejbal.  

Navrácení původním majitelům se uskutečnilo v roce 1993 a roku 1999 se zámek otevřel i pro veřejnost. Zámek Lnáře je otevřený od května do září. V interiérech si lze prohlédnout nástěnné malby s náměty z antické mytologie. K vidění je kaple Sv. Josefa s bohatou výzdobou a freskami s biblickými tématy. Podíváte se i do zámecké zahrady a na salla terrenu, do galerie, kazetového sálu, do prostoru pod věží, kde mají dosud fungující historický hodinový stroj a do rybářského muzea s fotografiemi.

Za návštěvu stojí i okouzlující zahrada okolo zámku. Vznikla po roce 1727 a  najdete v ní jedenáct (z původních dvanácti) soch, představujících zvěrokruhová znamení. Autorem soch je slavný Ignazo Michael Platzer. V zahradě nechybí ještě další sochy, dvě kašny s bazénky,  sklepení, mešita s dvěma minarety a s vrcholem ozdobeným půlměsícem.

 

Autor: Petra Nachtmanová