ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nové Hrady (hrad)

Právě vás zavedeme na ostroh v jehož okolí protékají Novohradský potok a říčka Stropnice. Zde byl vybudován v první polovině 13. století hrad a patřil k majetku Vítkovce Ojíře z Lomnice. Landštejnové vlastní panství až do roku 1359, kdy ho koupili Rožmberkové. Nové Hrady byly významným vojenským opěrným střediskem, ale během husitských válek ho vypálilo táborské vojsko.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Komenského 33, Nové Hrady
GPS: 48.78923310, 14.77489390
Nové Hrady (hrad) map

Nové Hrady (hrad) - zajímavosti

V roce 1579 došlo k neštěstí, protože se během bouře došlo ke vznětí uskladněného střelného prachu ve válcové věži a neobešlo se to bez výbuchu. Věž se rozlétla na kusy a spolu s ní se poškodily i budovy stojící v okolí. Ale neštěstí nechodí jenom po lidech, ale také po hradech. Silné zemětřesení z roku 1590 se zasloužilo o další těžké poškození hradu a dokonce připadalo v úvahu i jeho zboření. Nakonec se odklidily ruiny a zbylý zámecký areál se opravil a nově opevnil.

Dalším významným rodem, panujícím na hradu, byli Švamberkové a po nich Buquoyové. Karel Bonaventura Buquoy byl zastřelen během tažení do Uher a jeho manželka nejprve nechala správcovství na bratrech Grehadtu a Filipovi van Stratten. Bohužel, nemohla se na ně moc spolehnout a tak se rozhodla k přestěhování z Belgie do Čech. Panské domy na náměstí zlikvidovala a nechala si postavit komfortní rezidenci, vhodnou k obývání od roku 1635. Buquoyové zde měli sídlo až do 19. století, tedy do doby stavby nového empírového zámku. Na hradě bydleli panští úředníci a umístili sem i rodinný archiv a knihovnu. Během války obývala hrad Rudá armáda a po válce byl majetek zabrán státem.

V současné době má hrad hned několik prohlídek pro návštěvníky – na objevování čekají trasy Hrad, Byt panského úředníka a Hradní příkop. K vidění je například expozice buquoyského sklářství, rodová knihovna s více jak patnácti tisíci svazky, nábytek, kolekce kvašů či portrétní galerie.

 

Autor: Petra Nachtmanová