ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rájec nad Svitavou (zámek)

Chcete vidět jedno z nejkrásnějších aristokratických sídel na Moravě? Pak navštivte zámek Rájec nad Svitavou. Setkáte se zde s barokem i pozdním klasicismem, část zámku je vybavena původním zařízením. K zámku patří také nádherný park v přírodně krajinářském provedení. Zámek naleznete v srdci Moravského krasu. Klasicistní styl si zámek zachoval po celá staletí až do současnosti.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Blanenská 1/1, Rájec-Jestřebí
GPS: 49.40938310, 16.64398000
Rájec nad Svitavou (zámek) map

Rájec nad Svitavou (zámek) - zajímavosti

Od uměleckých sbírek ke květinám

Jistě Vás potěší, že při prohlídce můžete rovnou obdivovat jednotlivé zámecké sbírky – v přízemí místnosti určené pro reprezentaci se sbírkou orientálního porcelánu, hudební salón a sbírku rytin, obrovskou knihovnu a také knížecí kapli, ve které jsou vystavena kněžská roucha. První patro Vám nabídne pohled do obytných pokojů a sbírky keramiky a obrazů. Květinové výstavy můžete vhodně doplnit návštěvou volně přístupného zámeckého parku.

Rájec je spjat s rodinou Salmů

Kdybyste se chtěli podrobně zabývat původní historií zámku, zjistili byste, že zámek stojí na místě jedné ze dvou původních gotických tvrzí. Ta byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Tento zámek však vyhořel, a tak nový majitel z rodu Salmů nechal postavit zámek nový. Zvolil si moderní variantu rokokově klasicistního zámku, který jeho potomci dokonale vybavili a citlivě udržovali. Po roce 1945 byl zámek zestátněn. Proběhly zde rekonstrukce i restaurace původního vybavení a byla zřízena cenná obrazárna.

Dopřejte si noční prohlídku nebo šermíře

Chcete-li zažít něco opravdu originálního, můžete se v letních měsících zúčastnit noční prohlídky zámku. V rámci těchto prohlídek se konají různé další akce, například divadelní představení jak v prostorách zámku, tak v zámeckém okolí. Atraktivní jsou i šermířská vystoupení, taneční představení. Objednat si zde můžete i svatební obřad.

 

Autor: Helena Syslová