ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lednice (zámek)

Těšte se na úchvatný výlet do Lednice! Zámek Lednice tvoří součást Lednicko-valtického areálu, což je přírodně krajinářský celek a mnoha romantickými zahradními stavbami. Původní tvrz byla zmiňována již v roce 1222, ale stavba renesančního zámku se uskutečnila až za knížete Hartmana z Lichtenštejna. Významný rod Lichtenštejnů vlastnil panství až do roku 1945 a během staletí zámek a okolí zvětšoval a zkrášloval. V 17. století se stal jejich reprezentativním sídlem, o což se hlavně zasloužili Karel z Lichtenštejna se synem Karlem Eusebiem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 1, Lednice
GPS: 48.80032190, 16.80465310
Lednice (zámek) map

Lednice (zámek) - zajímavosti

Zásadní fáze přestavby se uskutečňovaly za účasti přizvaných významných řemeslníků, kašnářů, architektů a umělců. Za svou práci byli dokonce štědře odměněni. Ze slavných jmen se na proměně sídla podíleli například architekti G.G. Tencalla, F. Caratti a J.B. Fischer z Erlachu.

K části sloužící k obývání přibyla na konci 17. století jízdárna se stájemi, dochovaná až do současnosti ve své původní podobě.  Nezměněný zůstal rovněž kostel sv. Jakuba Staršího, postavený v roce 1731. Zámek se v dalším století proměnil nejprve v klasicistním stylu a roku 1815 ho ovládl empír. Současný vzhled pochází z let 1846 – 1858. V té době se kníže Alois z Lichtenštejna rozhodl o pořádání slavností v Lednici místo dosavadní Vídně. Sídlo se upravovalo podle tzv. windsorské gotiky. Změnily se exteriéry i interiéry. Kníže mohl pořádat setkání šlechty z Evropy v sálech s ozdobně vyřezávanými stropy, dřevěným obložením a luxusním nábytkem. Druhé patro zámku sloužilo dětem a v prvním se nacházely koupelny a ložnice.

U zámku najdete také skvostný park s mnoha zajímavostmi. Dnešní podoba je výsledkem úprav ze začátku 19. století. Nejslavnější stavbou je Minaret v orientálním maurském slohu, dále spatříte umělou zříceninu Janův hrad, labyrint pod skleníkem, umělou jeskyni vyzdobenou vyrobenými i pravými krápníky a mnoho dalšího.

 

Autor: Petra Nachtmanová