ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mikulov (zámek)

Pustili jste se do poznávání zajímavých zámeckých sídel na území naší republiky? Na pěkné prostředí a expozice se můžete těšit i na zámku Mikulov, který byl postaven na skalnatém Zámeckém vrchu. Na místě dnešního barokního zámku stál původně za Přemyslovců románský hrad. Dalšími majiteli se stali Lichtenštejnové, kteří zde panovali až do roku 1560 a během tohoto období se postarali o gotickou podobu stavby. K prodeji je donutily finanční problémy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 1/4, Mikulov
GPS: 48.80681890, 16.63658310
Mikulov (zámek) map

Mikulov (zámek) - zajímavosti

Uherský šlechtic Ladislav Kereczeny se jako nový majitel pustil do přestavby na barokní zámek, ve kterých aktivně pokračovali od roku 1575 Ditrichštejnové. Roku 1719 došlo k požáru a zámek vyhořel, ovšem i přesto byl znovu obnoven a Ditrichštejnové zde sídlili až do roku 1945. V tomto roce zase zámek vyhořel během osvobozování. V pozdějších letech se ujal stavby architekt Otakar Oplatek a budova získala současný vzhled.

K zajímavým událostem na zámku patří zdejší pobyt Perchty z Rožmberka v 15. století. V roce 1645 vyplenili Švédové zámek a město a vykradli i zámeckou knihovnu. Maxmilián z Ditrichštejna nechal dát do sklepa sud na víno s objemem cca 1014 hektolitrů, což byl největší středoevropský vinný sud.

Zámek má vlastně dvě nádvoří, od sebe oddělená spojovací chodbou. Čestný dvůr byl dříve na nádvoří položené více na sever. V současné době si zde prohlédněte gotickou studnu z 13. Století s hloubkou až padesát metrů a zajímavou sochařskou výzdobu. V dalších prostorách zámeckého areálu najdete věž s osmibokou kaplí, kamennou věž s břitem, vinný sklep, jízdárnu a hospodářské budovy. V zámku jsou umístěny expozice Regionálního muzea v Mikulově.

Na zámku se často konají i zajímavé kulturní akce a také velmi vyhledávané tradiční vinobraní, protože se rozkládá na území známé vinařské oblasti Pavlovské vrchy. Zámecký celek doplňuje i předsunutá obranná věž, nazývaná Kozí hrádek. V současnosti slouží věž k vyhlídkám a je volně přístupná veřejnosti.

 

Autor: Petra Nachtmanová