ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Valtice (zámek)

Kdybyste hledali zámek Valtice před více než sto lety, museli byste za hranice republiky. Valtice totiž patřily k Dolním Rakousům až do r. 1920. Návštěva zámku Valtice pro Vás jistě bude velkým zážitkem - ne nadarmo je zámek národní kulturní památkou a objektem UNESCO. Patří do tzv. lednicko-valtického areálu, s průvodcem můžete navštívit nádherné a cenné interiéry.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká, Valtice
GPS: 48.73944500, 16.75560810
Valtice (zámek) map

Valtice (zámek) - zajímavosti

Zámek navštívily významné osobnosti

Projít se můžete více než dvaceti místnostmi zámku. Zámecké pokoje jsou zařízeny ve stylu rokoka a baroka a Vy si zde můžete udělat představu o tom, jak v této době žila bohatá šlechta. Zámek měl významné návštěvníky i obyvatele – Františka Josefa I., významná liechtensteinská knížata nebo třeba kancléře Metternicha. Část zámku je věnována Rytířům Řádu Zlatého rouna na Moravě. V části parku Žabí sklep je umístěna expozice útrpného práva. Zámecký sklep je nejstarším sklepem ve Valticích, při jeho prohlídce se dozvíte mnohé o historii vinařství a můžete se seznámit s produkty firmy Vinné sklepy Valtice.

Valtice byly původně hradem

Valtický hrad pocházel již z 12. století, jeho zakladateli byli pravděpodobně biskupové z Pasova, popřípadě rakouský rod Seefeldů. Od 14. století až do r. 1945 byl zámek Valtice majetkem rodu Liechtensteinů. Za tuto dobu prošel několika přestavbami a úpravami. V 16. století proběhla zásadní přestavba v renesančním slohu, po poškození za třicetileté války přestavba barokní. Byly přistaveny další budovy, zámecké i hospodářské, zřízena zahrada, jízdárna, divadlo a další. V 18. a 19. století byla upravována krajina kolem zámku, park i zámecká zahrada. Po r. 1945 se zámek Valtice stal majetkem státu.

Známá je i bylinková zahrada

Při návštěvě zámku se určitě zastavte v unikátní bylinkové zahradě. Bylinková zahrada funguje nezávisle na zámku a je veřejně přístupná. Tradice pěstování léčivých bylin i bylin pro potřeby zámecké kuchyně pochází již z minulého století. Kromě bylinkových záhonů zde můžete vidět i ukázku lučního společenstva, sad, a odpočinout si v parkové části určené právě pro relaxaci.

 

Autor: Helena Syslová