ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Oslavany (zámek)

Několik kilometrů na jihozápad od Brna najdeme původní cisterciácký klášter, a dnes renesanční zámek, který se nachází přímo na náměstí v Oslavanech. Z budov bývalého kláštera se staly hospodářské stavby, vedle kterých byl vystavěn zámek, přičemž do celého komplexu byl zařazen také gotický kostel Panny Marie, později adaptovaný na zámeckou kapli, která byla roku 1833 doplněna o polygonální věž.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Zámku 173/1, Oslavany
GPS: 49.12706330, 16.33439170
Oslavany (zámek) map

Oslavany (zámek) - zajímavosti

Klášter Údolí sv. Marie, založený roku 1225 v Oslavanech, byl prvním ženským cisterciáckým klášterem na Moravě. Vysvěcení se konalo roku 1228, provedl ho olomoucký biskup a přítomen byl i král Přemysl Otakar I. a královna Konstancie.

Velký úpadek kláštera nastal během husitských bojů, kdy byl vypálen a v roce 1515 navíc vyhořel klášterní kostel a poté se řádové sestry přesídlily do Brna. Po úplném zrušení kláštera v roce 1525 celé panství koupili Althanové a během 70. let 16. století byla zahájena přestavba zchátralého kláštera na zámek v renesančním duchu.

Roku 1599 zámek Oslavany vlastnil Wolf Ditrich z Althana, jenž se však účastnil stavovského povstání a zámek mu byl poté zabaven a v roce 1621 předán katolíkovi Michalu Adamovi z Althana.

Díky sňatku zámek v roce 1654 získali Mollartové a ti jej pak v roce 1712 prodali klášteru ve Starém Brně. Jan Nepomuk Scharff během 18. století provedl další úpravy zámeckého sídla a po josefínských reformách v roce 1783 se zámek stal majetkem císařské komory.

Posledními šlechtickými majiteli byli Gomperzové, kteří nechali kolem zámku vybudovat zahrady. Od počátku druhé světové války na zámku sídlila německá armáda a v době po válce prostory sloužily coby skladiště. Zámek už byl v těchto dobách poměrně zdevastovaný a rekonstrukce ho čekala až v roce 1997, kdy už byl 4 roky majetkem města Oslavany. Dnes je v prostorách zámku umístěna expozice hasičské techniky, energetiky a hornictví.

Zámek Oslavany je poměrně rozlehlou renesanční stavbou s dochovaným klášterním gotickým kostelem a arkádovým nádvořím, které se řadí k vůbec největším v České republice.

 

Autor: Andrea Štyndlová