ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pernštejn (hrad)

Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších hradů na Moravě a ani vy byste si jeho návštěvu neměli nechat ujít. Za celou dobu od svého vzniku nebyl nikdy pokořen a dobyt. Důkladné obranné hradby, poloha na vysoké skále a okolní lesy – na vlastní kůži zde zažijete středověkou atmosféru. Hrad je mohutný i reprezentativní, jistě Vás zaujme i přístupová cesta s lesklými slídovými kameny. Původní jednoduchý, později gotický hrad se v průběhu staletí přestavoval a rozšiřoval, ale stále si zachovával svou nedobytnost. Vybudovaný renesanční palác prošel proměnami baroka, rokoka, klasicismu i romantismu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Nedvědice
GPS: 49.45095000, 16.31846000
Pernštejn (hrad) map

Pernštejn (hrad) - zajímavosti

Na hrad po naučných stezkách

Městečko Nedvědice, které leží pod Pernštejnem, vybudovalo několik naučných stezek, které vedou na hrad i zpět. Na těchto stezkách získáte nejen informace o hradu, ale i o jeho okolí. Při samotné prohlídce hradu můžete obdivovat interiéry jednotlivých částí hradu. Sbírkové kusy se liší podle jednotlivých období, kterými hrad ve své historii prošel. Prohlídku začínáte v době gotické a končíte v období romantismu. V sezóně zde můžete zhlédnout ukázku šermířského souboje.

Osm století historie

Rod pánů z Pernštejna, který byl vlastníkem hradu, byl jedním z významných rodů českého království. Všude na hradě můžete vidět erb Pernštejnů – zubří hlavu, která má v nozdrách houžev. Rod Pernštejnů je s historií hradu nerozlučně spjat až do 19. století. V období 15. – 17. století sloužil hrad jako pevnost a sehrál svou úlohu v bojích o Brno a Moravu. Za třicetileté války odolal i útoku švédské armády a i když byl poničen, nebyl dobyt. V roce 1945 se hrad stal majetkem státu.


Na Pernštejně můžete potkat bílou paní

Hrad Pernštejn je spojován s několika pověstmi. Bílá paní, která bloudí chodbami hradu, je prý marnivá komorná nebo dokonce šlechtična. Trávila prý příliš mnoho času u zrcadla a byla za to odsouzena. Dejte si tedy pozor na hradní zrcadla- ta prý od té doby ubírají krásu těm, kteří se do nich podívají. Jistě Vás zaujme i věž Barborka s čtyřmi různobarevnými okny. Ta mají symbolizovat čtyři roční období.

 

Autor: Helena Syslová

Autor fotografií: Monika Pelcová