ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rosice (zámek)

Podle polohy byste řekli, že původní hrad měl sloužit výhradně pro obranu. Poloha na soutoku dvou řek k tomuto využití přímo vybízela. Po poškození v pozdějších dobách byl však hrad přestaven na zámek se všemi vymoženostmi své doby. Zámek vypadá na první pohled nenápadně, ale nedejte se oklamat – historie je díky přestavbě z gotického hradu značně pestrá.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žerotínovo nám. 1, Rosice
GPS: 49.92385580, 15.95308330
Rosice (zámek) map

Rosice (zámek) - zajímavosti

Z gotiky do renesance

Stříbrná štika v červeném poli Vám připomene první majitele hradu – Hechty z Rosic (Hecht= německy štika). Jednalo se o rod s významným postavením, v jehož držení byl hrad do 15. století. V době husitských válek byl hrad značně poškozen a vyžádal si větší množství oprav. Za pánů z Lipé začala přestavba původního hradu na zámek. Ten se stal brzy majetkem Žerotínů. Zámek byl upraven na důstojné šlechtické renesanční sídlo. Později zámek vystřídal různé majitele, každý z nich nějakým dílem k úpravě zámku přispěl. V roce 1925 bylo celé panství zestátněno a slouží jako muzeum.

Odbojný zámek moravské šlechty

V opevněném rosickém zámku byste v době vlastnictví Žerotínů mohli potkat příslušníky přední moravské šlechty. Zde bylo plánováno vystoupení proti panovníkovi Rudolfovi II. i režimu, který přišel po bitvě na Bílé hoře. Skrývali se zde bratrští kněží a zámkem prošlo mnoho dalších odbojných návštěvníků. V této době zde byla vybudována i velká knihovna, později ještě přibyla barokní kaple.

Rytířské turnaje přitahují návštěvníky

Při návštěvě zámku Rosice Vás do minulosti unese nevšední architektura a umělecká výzdoba. Prohlédnete si hospodářské budovy i panské pokoje, hudební sál, kapli, knihovnu, jídelnu a další místnosti. Pokud Vás prohlídka unaví, můžete si odpočinout a pobavit se při rytířských turnajích, které se na zámku konají pravidelně a patří k velmi oblíbené kratochvíli návštěvníků.

 

Autor: Helena Syslová