ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Moravský Krumlov (zámek)

Pojďte s námi na výlet do moravského města, kde najdete i renesanční zámek Moravský Krumlov. Před zámkem tady stál přemyslovský hrad, který byl postaven společně s městem. Hrad tu prý stával na meandru už roku 1289. Prvními majiteli byli pánové z Obřan, kteří vymřeli a hrad se ocitl v v rukách pánů z Lipé a ti hrad prodali pánům z Kravař (1369). Za jejich panování vzniklo díky přestavbě velkolepé středověké sídlo. Hrad měl rozšířený palác, hranolovou věž, předhradí a vodní příkopy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 1, Moravský Krumlov
GPS: 49.04916920, 16.30723110
Moravský Krumlov (zámek) map

Moravský Krumlov (zámek) - zajímavosti

Husitská posádka se na hradě usadila od roku 1425 do 1429. Od roku 1447 vlastnil panství Perold z Lipé. Na začátku 16. století se hrad zbořil z větší části a začalo se stavět renesanční sídlo. Stavba byla náročná a trvala dvacet let. Nádvoří od té doby obklopují ze tří stran arkádové ochozy o dvou patrech, jedinečný schodišťový dvůr s rytířským sálem, kaplí a pilířovými arkádami rozšířily severovýchodní křídlo.

Třicetiletá válka přinesla zámku značné poškození a bylo nutné ho několikrát opravovat. Starší architekturu poněkud narušili Lichtenštejnové, kteří se na konci 18. století vrhli na barokní úpravy. Kinští získali zámek před první světovou válkou, ale po roce 1945 byl zámek zestátněn. 

K zajímavostem patří, že zde od roku 1536 pobýval známý německý lékař, přírodovědec a alchymista Paracelsus, což si můžete připomenout během prohlídky Paracelsovy síně. Měl léčit Jana z Lipé a zůstal tady takřka dva roky. Potom tajně zmizel, protože se obával trestu smrti, když se mu pána nepodařilo vyléčit.

Dlouhá léta se na zámku vystavoval soubor dvaceti obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy, ale ten byl po dlouhých sporech navrácen do Prahy. Přáním autora obrazů bylo, aby se vystavovaly v Praze – nyní je najdete ve Veletržním paláci. V současném zámku si můžete prohlédnout expozici poštovních známek, dobový nábytek  a rozsáhlý zámecký park.

 

Autor: Petra Nachtmanová