ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Uherčice (zámek)

Při návštěvě Znojemska nemůžete minout areál zámku Uherčice. Zahrady, park, reprezentační i obytné prostory, hospodářské a správní budovy tvoří jednotný komplex. Zámek je sice stále ve špatném stavu, protože v minulém století byl v majetku státního statku a armády a byl využíván k jiným účelům. Je to však jedinečná příležitost prohlédnout si, jak vypadají jednotlivé fáze citlivé obnovy památkového objektu. Různé umělecké epochy stavební historie, které je možno v Uherčicích pozorovat, Vám umožní seznámit se s typickými znaky různých slohů na jednom místě.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Uherčice
GPS: 48.91455920, 15.63353890
Uherčice (zámek) map

Uherčice (zámek) - zajímavosti

Zámek je neustále obnovován

Díky změně režimu si můžete zámek Uherčice prohlédnout i dnes. Zámek byl zařazen do programu záchrany architektonického dědictví a je komplexně obnovován. Po dobu oprav je upraven prohlídkový okruh, ale i tak uvidíte mnoho jedinečných uměleckých předmětů i děl. Zpřístupněna je zámecká kaple, reprezentační místnosti západního křídla, barokní komorní divadlo i banketní sál. Do interiérů je postupně umisťováno původní dobové vybavení a je zde možno navštívit i výstavu prací současných výtvarníků.

Zámek byl mnohokrát přestavován

Zámek Uherčice stojí na místě gotické tvrze z 15. století. Po krátké době došlo k první přestavbě na renesanční zámek a od té doby byl zámek přestavován stále. Gotika, renesance, baroko – všechny možné stavební prvky najdete na zámku v hojné míře. Nejsmutnější etapou v historii zámku byla doba po vyvlastnění ve 20. století. V zámku byly nejdříve byty, pak sklad a docházelo k postupné devastaci. V současnosti je zámek s velkými náklady rekonstruován. Podobně pustl i zámecký park – i ten je stále obnovován.

Zámek Uherčice Vás okouzlí

Zámek Uherčice má i nádherné okolí. Zámecká zahrada a park Vás uvítá i jezírky s labutěmi, čapím hnízdem a krásnými stromy. Park byl ještě doplněn malými stavbami a uměleckými předměty, dochovala se však bohužel jen malá zřícenina hradu a obelisk. Přesto je návštěva hradu i okolí přínosem – můžete zde sledovat památkáře v jednotlivých etapách obnovovacích prací.

 

Autor: Helena Syslová