ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Cheb (hrad)

V Chebu návštěvníci ocení a odborníky udiví zdejší hrad typu císařské falce, který je v rámci České republiky zcela jedinečný. U jeho počátků stál německý císař Friedrich Barbarossa, ale dávno před jeho výstavbou zde bývalo staré slovanské osídlení, které bylo během 12. století postupně vytlačováno německými osadníky. Hrabata z Vohburgu, kteří vlastnili okolí Chebu, zde nechali vystavět kamenný hrad, který byl Friedrichem I. Barbarossou přestavěn na falc. Tu pak využíval hlavně k pobytu během svých inspekčních cest po německé říši.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dobrovského 2062, Cheb
GPS: 50.08113690, 12.36603530
Cheb (hrad) map

Cheb (hrad) - zajímavosti

Chebská falc byla však využívána i dalšími císaři, a to až do doby, kdy se Chebsko zase stalo součástí království českého. Stalo se tak roku 1265 za panování Přemysla Otakara II. Definitivní připojení Chebska k českému království se uskutečnilo v roce 1322, za panování Jana Lucemburského.

Koncem 14. století byl hrad začleněn do městského opevnění a jeho původní účel začal uvadat. Po třicetileté válce dostalo město Cheb barokní podobu a stejná změna čekala i hrad samotný. Roku 1742 pak do Čech vpadli Francouzi, chebský hrad byl v důsledku toho poškozen a začal chátrat.

Hrad v Chebu ale nebyl příliš často přestavován, díky čemuž se jeho původní vzhled románské falce zachoval. Hrad je v podstatě tvořen třemi objekty. První z nich je románský císařský palác s hospodářskými budovami v přízemí. V prvním patře této obdélníkové budovy se pak nachází obytné místnosti.

Hradu dominuje Černá věž, taktéž z románského období, vystavěná ze sopečného tufu (odtud název). Má čtvercovou základnu o rozměrech 9 x 9 m a výšku 18,5 m. Původně měla tři patra a v současné době je využívána jako rozhledna.

Za vůbec nejunikátnější část chebského hradu je považována dvojitá patrová kaple sv. Erharda a Uršuly.

 

Autor: Andrea Štyndlová