ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vildštejn (hrad)

Doslova pár kroků od hranic s Německem, ve směru na sever od Františkových Lázní a Chebu, najdete hrad Vildštejn. Jedná se o románský hrad, jeden z nejstarších na celém Chebsku, který byl založený v roce 1166. Zpřístupněn byl však až v roce 2001 a v současné době nabízí návštěvníkům celou řadu kulturních zajímavostí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pod Hradem 81, Skalná
GPS: 50.16953280, 12.36004890
Vildštejn (hrad) map

Vildštejn (hrad) - zajímavosti

Přesto, že byl Vildštejn založen už roku 1166, z historických pramenů se o něm dozvídáme poprvé až v souvislosti s rokem 1224. V té době se po něm psal Gerold a za rok na to pak Vojtěch Nothaft. Během 15. století hrad dobyla česká vojska a v 16. století byl přestavěn na zámek.

Původně byl hrad dvoudílný. Kvůli přestavbě hradu na zámek nám bohužel dnes není zcela známá podoba předhradí. Dominantou hradu však byla štíhlá čtverhranná věž, střežící bránu a z boční strany stála velká tribunová kaple s obdélnou lodí. Místem, které bylo v celém hradním areálu nejlépe chráněné, byl samotný hradní palác. Nádvoří, které bylo původně menší, zaniklo během následných gotických a renesančních přestaveb, takže současná podoba zámku připomíná jednolitou budovu.

V současné době hrad Vildštejn vlastní soukromý majitel a najdete v něm hradní muzeum, muzeum hasičské techniky a ve zrekonstruovaném rytířském sále pak také restauraci.

V prostorách hradu se pořádá celá řada akcí, například historický program s rytířskou hostinou, hradní kaple je využívána k civilním i církevním svatbám a celé místo dýchá kouzelnou atmosférou. Zdejší zajímavostí je muzeum se skutečnými ostatky bílé paní, ale i nocležna pro pocestné, vězení, šibenice a muzeum hasičské techniky s technikou po baronu Trautenberkovi. Hrad disponuje středověkou historickou hodovnou, bohatou kuchyní a rytířským menu. Na malé děti na hradě čekají domácí i divoká zvířátka.

Autor: Andrea Štyndlová