ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hauenštejn - Horní hrad (hrad)

Středověký strážní hrad a zámek Horní hrad, řečený Hauenštejn, stojí nedaleko Stráže nad Ohří v úbočí krušnohorských kopců. Ruina, v kterou se hrad a zámek proměnil během 2. poloviny 20. století, již více než 10 rokem znovu vzkvétá a stává se kulturním centrem s řadou možností netradičně stráveného volného času a zajímavými doplňkovými programy.

Hauenštejn - Horní hrad (hrad) Hauenštejn - Horní hrad (hrad) Hauenštejn - Horní hrad (hrad) Hauenštejn - Horní hrad (hrad) Hauenštejn - Horní hrad (hrad)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Horní Hrad 1, Krásný Les
GPS: 50.34617780, 13.01783690
Hauenštejn - Horní hrad (hrad) map

Hauenštejn - Horní hrad (hrad) - zajímavosti

Zajímavý osud ve 20. století:

V druhé polovině 19. století zakoupil hrad a zámek rod Buyuoyů, kteří jej drželi až do roku 1945. V období II. světové války byl hrad využíván jako středisko Hitlerjugend. Po skončení války byl i z tohoto důvodu Buyuoyům hrad zabaven a převeden do rukou československého státu. Hrad a zámek by poté několik let používán jako středisko a ubytovná Jáchymovských dolů, poté až do roku 1958 jako dětský záchytný domov pro mladistvé. Jenže nedostatek finančních prostředků vedle k pomalému chátrání. Pro značnou vzdálenost od zásobovacích center a nákladnost vytápění byl domov uznán na nezpůsobilý. Zrušení a přesun dětského záchytného domova byl tečkou pro hradozámecký život.

Během deseti až patnácti let se pak hrad a zámek Hauenštejn proměnil takřka v ruinu. Přestože byl zámek předmětem mnoha hásledujících jednání, která měla určit další využití a zabránit poškozování, žádné nedopadlo pro Hauenštejn dobře. Majitele se nedařilo sehnat a od roku 1960 se stále častěji stával terčem vandalismu a rozkrádání. V roce 1965 byl dokonce přijat návrh na zajištění krytiny válcové věže, avšak ostatní objekty zámku měly být ponechány na dožití. Hrad sám měl napříště sloužit pro turistický ruch již jen jako zřícenina.

V sedmdesátých letech došlo k postupné úpravě zámecké zahrady. Dnes již proslulé arboretum zde založil Ing. Jaroslav Hejtík, který se léta snažil jako záchranu a obnovu vlastního krajinného prostředí, tak i kaple na Zámeckém vrchu.

V roce 1982 dokonce Městský národní výbor v Ostrově, který se stal po sloučení obce Krásný Les s městem Ostrovem správcem hradu a zámku Horní hrad, žádal upuštění od památkové ochrany zámku. Po demolici zámeckých objektů měla být zachvoána pouze hradní věž. V roce 1990 byl naštěstí tento návrh zamítnut a Hauenštejn dostal novou šanci přežít.

Hradní prostory skrývají gotická sklepení, trofejní a rytířský sál s dřevěným řezaným stropem. Ze středověké věže shledáte krásu Doupovskýchi Krušných hor.  Botanická zahrada a Arboretum má plochu 1,9 ha a nabízí  mimořádnou sbírku více než 40 druhů javorů, jedinečné zdejší endemity i řadu unikátních druhů dřevin z východní Asie a Severní Ameriky.  Zahrada je rovněž genofondovou plochou ohrožené květeny dosud nevyhlášené CHKO Střední Poohří.