ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ledeč nad Sázavou (hrad)

Baví vás cestování? Vydejte se kolem Sázavy a najdete spoustu krásných míst. První písemné zmínky, vztahující se k hradu Ledeč nad Sázavou ve stejnojmenném městě, mají původ v roce 1181. Hrad naleznete na Vysočině, okolo dvaceti kilometrů od Havlíčkova Brodu. Stavba stojí na skalním ostrohu nad protékající řekou Sázavou. Původně raně gotické sídlo se postupně měnilo díky gotickým, renesančním a barokním stavebním úpravám.

Ledeč nad Sázavou (hrad) Ledeč nad Sázavou (hrad) Ledeč nad Sázavou (hrad)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hradní 701, Ledeč nad Sázavou
GPS: 49.69670810, 15.27996080
Ledeč nad Sázavou (hrad) map

Ledeč nad Sázavou (hrad) - zajímavosti

Původními majiteli byli vladykové z Ledče, hlásící se k husitskému hnutí. V roce 1440 získali panství Ledečtí z Říčan. V roce 1509 si tu ale prošli tragickou událostí, kdy se zřítil strop paláce a zemřeli dva synové a manželka Buriana Ledečského. V dalším období se na panství měnili majitelé, mezi jinými Meziříčští z Lomnice, Trčkové z Lípy (majetek jim byl zkonfiskován za účast na valdštejnském spiknutí), Lobkowiczové, Thunové, Věžníkové.

Panství zrovna procházelo úpadkem a značným zadlužením, když se ho Ignác z Kochu rozhodl roku 1753 prodat. Koupila ho císařovna Marie Terezie a následně ho darovala Ústavu zchudlých šlechtičen, kterému patřil až do převzetí státem po první pozemkové reformě. Mezitím hrad postihl v roce 1879 velký požár, který se nepodařilo uhasit celé tři dny. Tato událost se odrazila ve vzhledu stavby – ten už nikdy nebyl jako původní. Od roku 1951 stát předal hrad Československým státním lesům. Od devadesátých let 20. století vlastní hrad soukromý majitel.

Vy se můžete přijít podívat na expozice muzea zaměřené na historii města, numismatiku, zbraně, řemesla, etnografii a archeologii. Muzeum je umístěno v přízemí Malého paláce. K zajímavým exponátům patří například sklářské výrobky, kolekce zbraní rytíře Josefa Štanglera z Horky, cechovní památky, hodiny, papírová platidla a mince. V hlavní turistické sezóně vyšlapte 111 schodů na věž a užívejte si krásného výhledu na Posázaví. Popisky u jednotlivých oken vám přesně oznámí, kam se díváte.

 

Autor: Petra Nachtmanová