ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lipnice (hrad)

Láká vás prozkoumání okolí řeky Sázavy? Vypravte se do Lipnice nad Sázavou, kde již od začátku 14. století stojí mohutný šlechtický hrad. Hrad Lipnice byl postaven okolo roku 1310 a tehdejšími majiteli byla jedna větev Ronovců. Později byl i na nějaký čas v držení králů. V roce 1376 byla Lipnice zastavena králem pánům z Kunštátu a ti ho za tři roky prodali pánům z Landštejna.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lipnice nad Sázavou 1, Lipnice nad Sázavou
GPS: 49.61421610, 15.41289000
Lipnice (hrad) map

Lipnice (hrad) - zajímavosti

V dalším období se na panství vystřídalo hned několik významných majitelů, mezi ně patřili Čeněk z Vartenberka, hejtman Jan Smil z Křemže, Trčkové z Lípy, Thurnové nebo burgundský šlechtic Matouš Vernier de Rougemont.

Na hradu Lipnice se událo několik významných událostí. Jednou z nich vysvěcení prvních husitských kněží v naší zemi, stalo se tomu roku 1417 v hradní kapli sv. Vavřince. Rod Trčků z Lípy se postaral v 16. století o rozšíření hradu a také o jeho pozdně gotickou přestavbu. Hrabata z Thurnu pak stavbu upravovali ještě v renesančním duchu.

Úpadek panství začal obsazením hradu švédskými vojsky v roce 1645. Hrad byl dobyt v roce 1646 císařskou armádou. Cesta zpět na vrchol se už nikdy nekonala. Majitelé sice investovali do obnovy panství, ale hodně se zadlužili. Od 18. století hrad chátral a zkázu dovršila katastrofa v podobě požáru. Zůstala tu stát jenom zřícenina. Ve 20. století se hrad stal majetkem státu a přistoupil k několika rekonstrukcím.

Příhody z historie si můžete jen připomínat díky dochované stavbě. Na co se podíváte při volné prohlídce lipnického hradu v současnosti? Budete se procházet fascinující ukázkou středověké architektury. Nahlédnete do hluboké studně, bývalého vězení, hodovní síně, sklepení, zbrojnice a na archeologickou expozici. Prohlídková trasa je ozvláštněna informačními panely a rovněž dostanete plánek hradu a tištěné informace, abyste nezabloudili během okruhu.

 

Autor: Petra Nachtmanová