ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Přibyslav (zámek)

Při okraji Přibyslavi stával kdysi hrad, který byl později nahrazen renesančním zámkem, jenž na mírném návrší najdeme doposud.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Husova, Přibyslav
GPS: 49.57447280, 15.74082970
Přibyslav (zámek) map

Přibyslav (zámek) - zajímavosti

Původní gotický hrad v Přibyslavi stál od první poloviny 13. století, tedy v době, kdy se zde těžilo stříbro. Roku 1424 hrad dobyli husité a poté musel být obnoven, nicméně během 16. století byl hrad pustý, a roku 1560 byl na jeho místě Zachariášem z Hradce vystavěn renesanční zámek.

Během 18. století byl pak zámek ještě rozšířen a barokně upraven. Poté, co ho v roce 1767 poničil požár, byl opraven a podobná situace pak následovala ještě roku 1847. Tehdy už oprava probíhala v duchu klasicismu.

Celý komplex zámku se dnes rozprostírá kolem dvou obdélných nádvoří. Jižní je obklopeno arkádovým ochozem s toskánskými sloupy a severní dekoruje erb rodu Ditrichštejnů. Ze západní strany je zámek zdoben sgrafity.

Současným vlastníkem přibyslavského zámku je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Praze a budova je využívána jako hasičské muzeum. Expozice zaměřená na historii požární ochrany zde byla otevřena v roce 1983 a z většiny ji tvoří současná i historická požární technika.

Kromě hasičského muzea je v zámku také síň mezinárodní spolupráce zemí CTIF a regionální výstava Přibyslavsko, zahrnující Žižkovu síň, archeologické nálezy a další).

Během obléhání města Přibyslavi roku 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova a v místech, kde skonal, dnes stojí velká kamenná mohyla.

 

Autor: Andrea Štyndlová