ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Polná (zámek)

Při okraji městečka Polná v okrese Jihlava a nedaleko rybníka s názvem Peklo se nachází renesanční zámek. Obec Polná byla dokonce vyhlášena historickým městem roku 2006.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 486, Polná
GPS: 49.48763750, 15.71413690
Polná (zámek) map

Polná (zámek) - zajímavosti

Historické prameny se o Polné poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1242, kdy ji založil Jan z Polné. Jeho příbuzní ji poté prodali Jindřichovi z Lipé a v roce 1356 se panství dostalo do majetku Ješka Ptáčka z Pirkenštejna.

Hrad byl poprvé upravován mezi lety 1464 až 1515, v době, kdy jej vlastnili páni z Kunštátu. Výsledkem byl pozdně gotický palác o třech podlažích v severozápadní části hradního areálu.

Na konci 16. století hrad v Polné stihl požár a následně poté bylo započato s úpravami a přestavbou na renesanční zámek. Vzniklo jižní křídlo zámku a Hradecký dům, který byl přistavěn k severní části východní hradby.

V době po Bílé Hoře zámek až do roku 1864 vlastnili Ditrichštejnové, kteří se zasloužili o úpravu vstupní brány předhradí a nejspíš i opevnění. Hradní nádvoří bylo upravováno v druhé polovině 17. století, kdy také vznikla hospodářská budova s průjezdem, který dekoroval erb rodu Ditrichštejnů. Areál hradu sloužil coby sídlo správy panství a úřednické byty.

Roku 1794 ale hrad opět vyhořel a Ditrichštejnové už opravy odmítli iniciovat a financovat. Následně bylo sídlo úřadů přeneseno do zámku v Přibyslavi. Poslední zámecké patro bylo zcela zbořeno a zbytek opatřen provizorním zastřešením. Roku 1844 bylo zbouráno téměř celé severní křídlo s arkádovou chodbou a kaplí a zámecké prostory sloužily jako skladovací prostory.

Roku 1922 celý objekt zakoupil Václav Pojmon, který ho daroval Sokolu a Spolku městského muzea. Ten do zdejších prostor umístil své sbírky a následně, mezi lety 1922 až 1926, se zámek zčásti opravil. V současné době v zámku sídlí pobočka Muzea Vysočiny.

Autor: Andrea Štyndlová