ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Telč (zámek)

Chtěli byste vidět dokonalou ukázku změny gotického hradu v luxusní renesanční sídlo? Pak navštivte jeden z moravských architektonických skvostů, zámek Telč. Jeho majitelé přistupovali k historii a dědictví předků velmi citlivě a dochované původní interiéry o tom svědčí. Renesanční sály i obytné místnosti svědčí o vkusu a dostatečném množství financí na opravy i vybavení. Majitelé věnovali pozornost i zámecké zahradě a parku, ty okouzlí každého milovníka dřevin i květin.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Zachariáše z Hradce 1, Telč
GPS: 49.18536500, 15.45132080
Telč (zámek) map

Telč (zámek) - zajímavosti

Prohlídkové trasy vedou sály i pokoji

Pokud se zajímáte o architekturu a různé techniky, zámek Telč Vás jistě uspokojí. V klenotnici nebo hodovní síni si můžete prohlédnout sgrafita, štukování například v kapli, v samotných sálech pak kazetové stropy. Ve Zlatém sále naleznete podobizny a řezby v kazetovém stropě. V řezbách i malbách se často vyskytují lovecké motivy, doplněné sbírkou trofejí. Každý ze sálů je nějak zaměřen – Africký sál, Rytířský sál, Divadelní sál, Modrý sál nebo Císařský sál Vás jistě okouzlí svou krásou a bohatstvím výzdoby. Vnitřní vybavení a nábytek jsou z různých století.

Vliv italské renesance je nesporný

V objektu zámku můžete vidět zbytky původního gotického hradu ze 14. století. Renesanční přestavba začala ve století 16., kdy se majitel panství Zachariáš z Hradce vrátil z cesty do Itálie. Tato cesta ho velice ovlivnila a nadchla pro italský renesanční styl. Vznikly zde dva nové honosné paláce, které stavěli italští stavitelé i řemeslníci. Finančně náročnou přestavbu zámku umožnil rodový majetek i věno Kateřiny z Valdštejna. Portréty manželů naleznete na mnoha místech zámku. Zámek se dědil a pozdější majitelé neprováděli rušivé stavební úpravy. Zámek byl později majetkem rodu Slavatů a pánů z Lichtenštejna.

Vydejte se na noční prohlídku

Pokud se chcete seznámit s historií zámku poněkud netradičně, vydejte se na noční prohlídku s Bílou paní. Významné postavy historie zámku Telč Vás budou provázet a představí se Vám jako lidé se všemi vlastnostmi, které jsou zaznamenány v kronikách nebo lidových pověstech. Noční prohlídky jsou doprovázeny hudbou nebo ohňovou show.

 

Autor: Helena Syslová