ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kámen (hrad)

Hrad Kámen dostal své jméno po skalisku, na kterém stojí. Najdete ho ve stejnojmenné obci jen 15 kilometrů od města Pelhřimov. Kromě obdivovatelů historických památek si tu přijdou na své i milovníci motocyklů, protože přímo na hradě je instalována jejich expozice obsahující i unikátní kousky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kámen 1, Kámen
GPS: 49.42429080, 15.01376190
Kámen (hrad) map

Kámen (hrad) - zajímavosti

Gotický hrad vznikl pravděpodobně už někdy v polovině 13. století, o jeho založení ani zakladateli se však nedochovali žádné zmínky. První zápisky o hradu se datují do roku 1316 a pojednávají o jeho majiteli Nimírovi z Kamene. Poté tu byly pány Tluskové, příznivci Václava IV. a později Husitů. V té době byl hrad důležitým husitským opěrným bodem mezi Pelhřimovem a Táborem. Další majitelé hradu se v příštích letech často střídali, až přišel rod Malovců, za kterých zažil hrad v 16. století největší rozmach. V pozdějších letech už hrad jen ztrácel na významu, jak se opět střídali jeho vlastníci, převážně rakouská úřednická šlechta. Do historie hradu se ještě významněji zapsal hlavně Václav Ennis z Atteru, který ho nechal v druhé polovině 19. století přestavět ve stylu anglické romantické gotiky, tedy do dnešní podoby. V roce 1948 byl hrad jeho poslednímu majiteli Antonínu Fleissigovi zkonfiskován, ale to už byl v celkem havarijním stavu. Postupně byl však rekonstruován a od roku 1974 otevřen jako Muzeum jednostopých motorových vozidel.

Prohlídka hradu návštěvníkům přinese představu o bydlení na něm v průběhu 19. a na počátku 20. století. V muzeu motocyklů na vás pak čekají opravdu unikátní kousky, například motocykly Laurin-Klement vyrobené v letech 1902 a 1904 a další exponáty ryze české výroby. Jedinou výjimku tvoří zahraniční Hildebrand-Wolfmüller, který byl vůbec prvním sériově vyráběným motocyklem.

Po prohlídce hradu a muzea se můžete vydat na procházku po parku s přírodním alpiniem, mnoha romantickými zákoutími, jezírkem a skálami.

 

Autor: Martina Limbergová