ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hrádek u Nechanic (zámek)

Znáte pohádky Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, filmy Náhrdelník, Jana Eyrová, Tmavomodrý svět, Andělská tvář? A víte, co mají společného? Všechny se natáčely na zámku Hrádek u Nechanic. Tento zámek se sice nemůže pyšnit několik set letou historií, ale i za krátkou dobu své existence je rozhodně na co se dívat.

Hrádek u Nechanic (zámek) Hrádek u Nechanic (zámek) Hrádek u Nechanic (zámek) Hrádek u Nechanic (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hrádek u Nechanic, Hrádek
GPS: 50.22351110, 15.66731390
Hrádek u Nechanic (zámek) map

Hrádek u Nechanic (zámek) - zajímavosti


Zámek byl postaven jako reprezentační sídlo hraběte Františka Arnošta Harracha v letech 1839 – 1857. Nese se ve stylu tudorské gotiky. Je obklopený anglickým parkem, v jehož části vznikla obora i bažantnice. V roce 1945 byl na základě Benešových dekretů znárodněn, od roku 1953 je přístupný pro veřejnost a v roce 2001 byl prohlášen Národní kulturní památkou.


Interiéry zámku jsou velmi luxusní, je zde mnoho starožitných prvků, pocházejících především z Itálie a Rakouska. Stěny zdobí zlacené tapety z telecí kůže, dřevěné vyřezávané stropy jsou uměleckým dílem. Najdeme tu i vzácné obrazy německých mistrů z konce 15. století. K raritě patří soubor obrazů anatomických anomálií z 18. století.


Celý zámek se pokouší navodit dojem, že je mnohem starší než ve skutečnosti, architekti dovedli neznalce dobře zmást, například strop v Ložnici hraběnky je zdobený svorníky, které vypadají jako ze dřeva, ve skutečnosti se ale jedná jen o natřenou sádru. Západní schodiště vypadá jako kamenné, ale je ze dřeva, které bylo natřeno směsí sádry, písku a barviv tak dokonale, že je k nerozeznání od pravého pískovce.


Nalezneme zde i několik zajímavostí a vymožeností, jako je knihovna s umělými knihami, které maskují tajné dveře, zdobené skříně, kterými projdete na toaletu, první digitální hodiny pocházející z Anglie z roku 1930 nebo křesadlový budík v Pracovně hraběte. Fungoval tak, že se na hodinovém strojku nastavila požadovaná hodina, ve kterou křesadlo vykřesalo jiskru, ta zapálila doutnák miniaturního děla, které vystřelilo a vzbudilo hraběte.


Pokud jste milovníky golfu, pak vězte, že v bezprostřední blízkosti zámku se nachází golfové hřiště včetně tréninkového centra. Děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu a společně se můžete vydat na vyjížďku kočárem.

 

Autor: Marie Bukovinská