ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lázně Bělohrad (zámek)

Čím vás Lázně Bělohrad zaujmou jako první bude pravděpodobně samotný název. Město, nacházející se směrem na východ od Jičína vás lázněmi určitě mile překvapí, nicméně rozhodně nejsou jediným zdejším lákadlem. Lázně Bělohrad totiž podle pověsti získaly svůj název podle barvy zámku, který zde byl vystavěn v místech, kde původně stávala vodní tvrz.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: T. G. Masaryka 1, Lázně Bělohrad
GPS: 50.42898190, 15.58132420
Lázně Bělohrad (zámek) map

Lázně Bělohrad (zámek) - zajímavosti

Z pramenů se o této obci dozvídáme v souvislosti s rokem 1354. V této době v obci stávala pouze zmíněná vodní tvrz, jejímž majitelem byl rod Bořků z Poličan. Od poloviny 16. století byli majiteli panství Škopkové z Bílých Otradovic, kteří v Lázních Bělohrad nechali vystavět zámek, který majitelé nechali natřít na bílo. Právě tehdy se údajně změnil, i název obce na Bělohrad, v souvislosti s bílou zámeckou fasádou.

Jiná teorie o vzniku názvu obce praví, že v 17. století se v srbském Bělehradě bojovalo s Turky, a že název Bělohrad souvisí s obdivem vyjádřeným obráncům srbského města.

Zámek obklopuje park s řadou plastik, mezi něž patří i lev s přilbicí, který se objevuje také ve znaku města. Zdejší zámek se řadí mezi nejvýznamnější památky Lázní Bělohrad. Má barokní podobu, kterou mu vtiskl tehdejší majitel, Bertold Vilém z Valdštejna, královéhradecký hejtman. Kompletní rekonstrukce zámku se uskutečnila na počátku 18. století a podklady pro ni údajně vypracoval Jan Blažej Santini Aichel. V době, kdy panství vlastnil právě Bertold Vilém z Valdštejna, se uskutečnilo povýšená Bělohradu na město.

V současné době zámek Lázně Bělohrad není přístupný veřejnosti.

Lázně

Bělohradské lázně byly založeny izraelitou Maxem, rytířem Dormitzerem, který na levém břehu Javorky nechal vystavět očistné lázně s teplou vodou. Stalo se tak v roce 1880 a o 5 let později pak panství zakoupila hraběnka z Asseburgu. V této době byly vystavěny lázeňské budovy, hotely Zátiší a Vlach, nato pak Lázeňský hotel, Lázeňská ulice a domy na náměstí. V roce 1891 byl vystavěn lázeňský dům ve švýcarském duchu, který je nazýván Anenské slatinné lázně a měl sloužit památce hraběnce z Asseburgu.

 

Autor: Andrea Štyndlová