ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pecka (hrad)

Toužíte po romantickém výletu do české historie? Projděte branou zříceniny hradu Pecka a vstupte do dávných časů. Nad městečkem Pecka se na skalním výběžku tyčí zřícenina hradu, přitažlivá nejen svou historií, ale i pověstmi, které se k ní vztahují. Hrad Pecka pochází ze 14. století. Jméno dostal podle hory, na které byl postaven, podle hradu pak bylo pojmenováno městečko. Původní kamenný hrad byl vystavěn pro ochranu zemské hranice a nedalekých zlatých dolů. Dnes zde probíhají i různá vystoupení, konference a svatební obřady. Z hradu můžete vidět nádherné hřebeny Krkonoš a okolní hrady Bradlec a Kumburk.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pecka 1, Pecka
GPS: 50.47899190, 15.60444690
Pecka (hrad) map

Pecka (hrad) - zajímavosti


Kryštof Harant byl nejznámějším majitelem hradu

I když hrad dlouho chátral a vyhořel a zdivo bylo rozebíráno, zasloužila se obec Pecka o jeho záchranu. Ze státních i obecních prostředků byla část hradu opravena a slouží veřejnosti. Prohlédnout si můžete sedm místností, mučírnu, středověkou černou kuchyni a sklepení. V části místností se seznámíte s historií hradu, další jsou pak věnovány nejznámějšímu majiteli – Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic. Jeden z českých pánů, popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze, byl také známým cestovatelem a autorem cestopisů a hudebním skladatelem. V dalších místnostech si můžete prohlédnout, jak vypadal prostý všední život lidí v Podkrkonoší.

Z hradu renesančním zámkem

První zmínky o hradu Pecka pocházejí z poloviny 14. století. Název Pecka je současně rodovým jménem prvních majitelů. V pozdějším období hrad několikrát měnil majitele a za husitských válek byl i obléhán. Hrad byl přestavován na renesanční zámek, poslední úpravy nechal provést Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Po jeho popravě se zámek stal majetkem Valdštejnů a začal chátrat. Velký požár v roce 1830 dokončil dílo zkázy. V roce 1921 získala hrad do vlastnictví obec Pecka, díky které dnes můžete navštívit alespoň opravený Harantovský palác.


Pověsti o vzniku hradu Pecka

Máte rádi záhady? Pak jste na správném místě. Kromě pověsti o přízraku velkého černého psa s okovanýma nohama, který se po hradě pohybuje v noci, se vypraví i pověst o vzniku hradu. Místní chalupník pomohl duchovi, který mu slíbil, že se stonásobně zvětší tři první věci, kterých se dotkne. Chalupník se však nevědomky dotkl třešňové pecky, odhodil kost a usedl na pařez – a tak vznikly hrady Pecka, Kost a Pařez. Na těchto hradech si můžete poslechnout i jiné obměny této pověsti.

 

Autor: Helena Syslová