ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Náchod (zámek)

Zveme vás na zámek Náchod, protože tady zažijete neobvyklé přivítání. Ve starém hradním příkopě totiž bydlí medvědi Dáša s Ludvíkem a umí zaujmout děti i dospěláky. Původně stál na ostrohu hrad založený někdy v polovině 13. století. Založení obstaral rytíř Hron z rodu Načeradiců. V roce 1321 patřil hrad králi Janu Lucemburskému a po něm páni z Dubé, rod Poděbradských a od roku 1427 Jiří z Poděbrad.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Smiřických 1282, Náchod
GPS: 50.41857190, 16.16192500
Náchod (zámek) map

Náchod (zámek) - zajímavosti

Smiřičtí se v letech 1561 – 1614 postarali o rozšíření stavby a její přeměnu na renesanční zámek se sgrafity a s arkádovými ochozy. U hradební zdi vzniklo úplně nové křídlo. Jelikož se účastnili povstání, zabavil jim Ferdinand II. majetek a Náchod získal italský šlechtic a generál Ottavio I. Piccolomini, vévoda z Amalfi. Zámek obdržel za věrné služby císaři. Pokračoval v úpravách zámku a jelikož mu přišlo sídlo málo reprezentativní, došlo během let 1650 – 1659 k barokní přestavbě podle plánů módního pražského stavitele Carla Luraga. Uravovaly se vnitřní i venkovní prostory. Po vymření rodu Piccolomini se dědictví roku 1738 ujímá Josef Vojtěch Desfours, ale ten na tom nebyl finančně dobře a zámek prodal Petrovi Bironovi, vévodovi Kuronskému a Zaháňskému. Šlo o otce kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Hojně se zde pořádala divadelní představení a koncerty. Posledními soukromými majiteli byli příslušníci rodu Schaumburg-Lippe z Německa. Po roce 1945 převzal zámek stát.

Zámek má připraveno hned několik prohlídkových okruhů. Prvním je Piccolominská expozice s historickými interiéry z doby 17. a 18. století. pusťte se do obdivování hračkového světa z 2. poloviny 19. a první poloviny 20. století. koukněte se na tapisérie, na zátiší z časů baroka a na portréty Habsburků. Druhým okruhem jsou Salony druhého patra s trámovými malovanými stropy, grafikami a krajinomalbami, se zbraněmi. Další okruh se jmenuje Na dvoře vévodském a čtvrtý okruh zahrnuje expozici řádů a prohlídku sklepů, terasy a věže.

 

Autor: Petra Nachtmanová