ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ratibořice (zámek)

Zámek Ratibořice je neoddělitelně spjat s dílem spisovatelky Boženy Němcové a její postavou babičky. Jeho historie je však mnohem složitější a Vaši návštěvu si zaslouží jak samotný zámek, tak i další objekty v Babiččině údolí. Půvabná poloha uprostřed krásné přírody, přiměřená velikost a pohodlné vybavení udělaly ze zámku Ratibořice příjemné letní panské sídlo.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ratibořice 1, Česká Skalice
GPS: 49.13275610, 15.90717310
Ratibořice (zámek) map

Ratibořice (zámek) - zajímavosti

S „Babičkou“ se setkáte i v samotném zámku

Samotný zámek si můžete projít ve dvou okruzích. Přízemí připomíná původní vlastníky zámku, portréty a porcelán připomínají významné evropské rody. Vystaveny jsou i různé osobní předměty jednotlivých příslušníků šlechtické rodiny. Malby, porcelán i sklo si prohlédnete v poschodí, kde jsou společenské místnosti z různých období – od klasicismu po biedermeier. Zde sídlila proslulá vévodkyně Zaháňská a zde také vítala své hosty. Vzpomínkou na její podobu v díle Boženy Němcové jsou Kabinet paní kněžny a Pokoj schovanky.

Zámek byl nejznámější za kněžny Zaháňské

Šlechtické sídlo v Ratibořicích bylo známo již ve 14. století. Původní tvrz však zanikla a teprve počátkem 18. století zde byl postaven barokní zámeček. Proslulosti si zámek dobyl až s majiteli z rodu Zaháňských, zvláště v období, kdy si Ratibořice zvolila za své sídlo vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Zámek byl přestavěn, založil se park, postaven byl lovecký pavilon a palmový skleník. Zámek sloužil i diplomacii pro různá tajná jednání. Jako mnohé jiné zámky se po roce 1945 stal zámek Ratibořice majetkem státu.

Po návštěvě zámku zajděte do Babiččina údolí

Odpočinout po prohlídce si můžete v zámeckém parku. Poté pokračujte do Babiččina údolí – mlýn i vodní mandl jistě za krátkou prohlídku stojí, stejně jako Staré bělidlo s babiččinou světničkou. U Viktorčina splavu prý bydlela zrzavá víla, která tvořila duhu. Dejte si pozor při návratu zámeckým parkem – u vodotrysků můžete potkat skřítka Vodotrubku. Nic Vám neudělá, zvláště když mu věnujete čerstvý rohlík.

 

Autor: Helena Syslová